Krwawienie z nosa - przyczyny, postępowanie. Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Krwawienie z nosa może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są one niegroźne i wynikają z tego, że delikatną strukturę śluzówki jamy nosowej bardzo łatwo uszkodzić. Niezależnie od tego, co sprawiło, że z nosa leci krew, warto wiedzieć, co robić, a czego nie, by zatamować krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa - przyczyny

Krwawienie z nosa zdarza się często (zwłaszcza dzieciom), ponieważ wnętrze jamy nosowej jest bardzo unaczynione. Drobne, liczne i płytko położone naczynia krwionośne łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Krwawienie może mieć różny przebieg - od mało intensywnego po gwałtowny, od szybko ustępującego po trudny do zatamowania krwotok. Wiele zależy od ich przyczyny, a tych może być wiele.

Krwawienie z nosa najczęściej nie jest groźne, nie zagraża zdrowiu czy życiu i pojawia się:

  • w czasie infekcji, zwłaszcza kataralnych bądź przebiegających z wysoką gorączką,
  • podczas intensywnego kaszlu czy wydmuchiwania nosa (gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych nosa),
  • przy osłabieniu,
  • w niedoborze witamin (zwłaszcza K i C),
  • wskutek urazu (dłubanie w nosie, zadrapanie, ciało obce),
  • z powodu dużego wysiłku,
  • zapalenia zatok (zwłaszcza przy próbie opróżnienia ich z zalegającej wydzieliny),
  • po zażyciu leków (np. zawierających kwas salicylowy),
  • gdy jest suche powietrze, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych (powietrze wysusza śluzówkę, przez co naczynia krwionośne stają się kruche, łatwo je uszkodzić),
  • u dzieci przyczyną krwawienia z nosa bywa plamka Kiesselbacha. To skupienie naczyń krwionośnych, które znajduje się w przednim odcinku przegrody nosa. Łatwo można je uszkodzić mechanicznie.

Zdarza się, choć rzadko, że krew z nosa jest objawem nowotworów (polipy nosa, nowotwory nosa, zatok przynosowych). Jeśli krwawienia utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem zaburzeń krzepnięcia krwi lub choroby, która powoduje kruchość naczyń krwionośnych (białaczka, hemofilia, niedobór płytek krwi, choroby nerek).

Krwawienie z nosa u dzieci - co robić?

Jeśli dziecku leci krew z nosa, łatwo wpaść w panikę i stracić głowę. Tymczasem warto pamiętać, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takiej sytuacji, czyli co robić, a czego unikać.

Gdy dziecko ma krwawienie z nosa, nie wolno:

  • kłaść go na plecach,
  • odchylać głowy do tyłu,
  • tamować wypływu krwi tamponem czy watą.

Dlaczego? Po pierwsze - krew powinna swobodnie wypływać na zewnątrz. Po drugie - ponieważ napływ krwi do uszkodzonych naczyń może nasilić krwotok z nosa, w rezultacie może dojść do zadławienia krwią, która spływa do gardła.

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

  • dziecko powinno stać lub siedzieć
  • powinno pochylić głowę do przodu, przyginając ją do brody
  • trzeba chłodzić czoło i okolicę nosa chłodnym okładem. To obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krwotok z nosa
  • mokrą chusteczką należy objąć nos dziecka i ucisnąć na dwie minuty. Istotne, by okład był chłodny i obkurczał naczynia krwionośne

Ważny jest sam ucisk, który musi być dość silny, by odciąć dopływ krwi i sprawić, że tworzy się skrzep - wówczas dojdzie do zatamowania krwawienia. Należy użyć kciuka i palca wskazującego. Krwawienie z nosa może trwać maksymalnie pół godziny. Jeśli tak się nie stanie, należy wezwać pogotowie ratunkowe lub jechać na szpitalną izbę przyjęć.

Krwawienie z nosa - leczenie

Sporadyczne krwawienia z nosa najczęściej nie powinny niepokoić, jeśli jednak pojawiają się często, trzeba zgłosić się z tym problemem do pediatry. Jeśli krwawienia z nosa są częste, warto wykonać badania w kierunku krzepliwości krwi oraz odbyć konsultację laryngologiczną.

Bywa, że za dolegliwości może odpowiadać zbyt niski poziom witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi lub witaminy C, która wzmacnia naczynia włosowate. Trzeba uzupełnić niedobory.

Jeśli dziecko ma skłonności do krwawienia z nosa, nie podaje mu się leków przeciwgorączkowych, które zawierają salicylany, ponieważ te zmniejszają krzepliwość krwi i mogą wywołać krwotok z nosa.

Jeśli dziecku krew z nosa leci po upadku, a krwawienie przedłuża się lub jest bardzo obfite, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ uraz mógł spowodować uszkodzenie przegrody nosa lub złamanie kości.

Niekiedy leczenie krwawień z nosa polega na wykonaniu drobnych zabiegów.

To także może cię zainteresować:

Czy badanie żywej kropli krwi ma sens? [NaZdrowie]

Więcej o: