Krew z nosa w ciąży - przyczyny krwotoku i zapobieganie tej dolegliwości

Krew z nosa w ciąży pojawia się u wielu kobiet. Przyczyny mogą być różne, jednak jeśli krwawienie nie trwa dłużej niż dziesięć minut, zwykle nie ma się czym martwić.

Krew z nosa w ciąży: dolegliwości ciążowe

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą różnego rodzaju zmiany związane z rozwojem nienarodzonego dziecka. Dotyczy to także naczyń krwionośnych, również tych zlokalizowanych w nosie. Właśnie dlatego, gdy kobieta spodziewa się dziecka, krwawienie z nosa może wystąpić z większym prawdopodobieństwem niż w innych okolicznościach. Istnieją ponadto różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do powstawania uciążliwych, choć zwykle niegroźnych krwotoków.

Krew z nosa w ciąży: przyczyny dolegliwości

Krew z nosa w ciąży może się pojawić z różnych przyczyn. Najczęściej wiąże się to jednak z ogólnym osłabieniem organizmu lub zmianami, jakie w nim zachodzą. W trakcie ciąży objętość krwi, która krąży w organizmie kobiety, znacznie wzrasta, a wraz z nią wzrasta nierzadko ciśnienie tętnicze krwi. Błony śluzowe nosa rozszerzają się (stąd też uczucie ciągle zatkanego nosa), a zarazem stają się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Pękające naczynka w nosie w ciąży są więc bardzo częstym zjawiskiem. Ryzyko ich pęknięcia podnosi dodatkowo alergia, przeziębienie, a także zapalenie zatok. Na krwawienie ma także wpływ zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu.

Czynnikiem, który może wpłynąć na krwawienie z nosa, jest także przesuszone powietrze (zwłaszcza zimą, gdy w domach jest włączone centralne ogrzewanie) lub jego niska temperatura. Jeśli kobieta często choruje na zatoki, możliwe, że krwawienia z nosa będą w czasie ciąży częstsze i bardziej nasilone. Skrzepy krwi w nosie w czasie ciąży pojawiają się często przy przeziębieniu lub chorobie zatok. Na wszelki wypadek można skonsultować występujący krwotok ze swoim ginekologiem, który zleci konieczne badania, by wykluczyć jego poważniejsze przyczyny.

Zobacz wideo Sprawdź, jak poradzić sobie z zapaleniem zatok

Krwawienie z nosa w ciąży: jak zapobiegać?

Krwawienie z nosa w ciąży nie jest niczym groźnym, jednak powoduje dyskomfort u kobiet, dlatego warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, by mu w porę zapobiec. Przede wszystkim należy zadbać o to, by dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wody. Kobieta w ciąży powinna dziennie przyjmować około dwóch litrów płynu, ponieważ w przeciwnym razie może łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dobrze nawilżone błony śluzowe nie powinny doznawać samoistnego uszkodzenia (możliwe jest oczywiście krwawienie z nosa w ciąży z powodu urazu, jednak w takim wypadku wymaga ona natychmiastowej konsultacji lekarskiej).

W trakcie wydmuchiwania nosa należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ gwałtowna czynność tego rodzaju również może się przyczynić do wystąpienia nagłego krwawienia. Kobieta w ciąży nie powinna ponadto zamykać ust podczas kichania i przebywać w pomieszczeniach o przesuszonym powietrzu. Zimą dobrze będzie włączyć nawilżacz powietrza, by zapewnić optymalne warunki do oddychania. Przyszłe matki muszą też unikać papierosowego dymu oraz innych substancji będących w stanie podrażnić szczególnie wrażliwą w tym czasie śluzówkę nosa.

Zobacz też: Polipy w nosie - przyczyny, objawy i leczenie

Krwotok z nosa w ciąży: co robić, gdy do niego dojdzie?

Krwotok z nosa w ciąży bywa jednak czasem nieunikniony, nawet jeśli kobieta podejmuje kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka jego wystąpienia. Istotną kwestią jest wtedy odpowiednia reakcja na nagłe krwawienie. Nigdy nie należy przechylać głowy do tyłu, a usiąść prosto i pochylić ją do przodu. Jednocześnie powinno się ucisnąć skrzydełka nosa dwoma palcami – kciukiem i palcem wskazującym, poniżej ich nasady. W takiej pozycji, cały czas trzymając nozdrza, należy odczekać około dziesięciu minut. Ktoś, kto towarzyszy ciężarnej, powinien kontrolować upływający czas, a jeśli kobieta jest sama, musi mieć zegarek cały czas w zasięgu wzroku. Nie należy się denerwować, tylko oddychać powoli i miarowo przez usta, pozwalając na swobodny wypływ krwi. Pomocne mogą się też okazać zimno-ciepłe okłady, które przez szmatkę warto przyłożyć w okolicy policzków, czoła lub karku.

Po upływie dziesięciu minut należy puścić skrzydełka nosa i sprawdzić, czy krwotok ustał. Jeśli tak, nie trzeba podejmować żadnych dalszych działań, jeśli nie, powinno się powtórzyć wcześniej opisaną czynność. Gdyby po kolejnych dziesięciu minutach nie doszło do zahamowania krwawienia, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Będzie on w stanie pomóc zatamować upływ krwi i przeprowadzić szczegółową diagnostykę, która pozwoli poznać przyczynę długotrwałego krwotoku. Gdyby do krwawienia doszło na skutek uderzenia w głowę, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, nawet jeśli ustąpi ono szybko i samoistnie.

Kiedy dojdzie do krwawienia z nosa podczas ciąży, niewskazane jest nie tylko odchylanie głowy w tył, ale i kładzenie się, zwłaszcza na wznak. W ten sposób wypływająca krew łatwo wedrze się do ust, co sprowokuje jej połykanie, a w konsekwencji mdłości czy nawet wymioty.

Krwotoku z nosa w ciąży nie należy oczywiście bagatelizować. Choć w większości przypadków nie wskazuje na nic poważnego, czasem do jego opanowania konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, a w skrajnym przypadku przetoczenie krwi.

Zobacz też: Krwawienia z nosa u dzieci - o czym świadczą?

Więcej o:
Copyright © Agora SA