Krwawienie z nosa u dziecka. Czym może być spowodowane i jak sobie z nim poradzić?

Krwawienie z nosa u dziecka to sytuacja bardzo stresująca dla rodziców. Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z takim problemem?

Krwawienie z nosa u dziecka: przyczyny

Krwawienie z nosa u dziecka to bardzo często pojawiający się objaw, który wprawia wielu rodziców w popłoch, gdyż nie wiedzą oni jak sobie poradzić z cieknącą krwią z nosa. Tymczasem taka sytuacja zarówno u mniejszych jak i większych dzieci może się powtarzać. Dlatego też warto zawczasu poznać najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa u dziecka i nauczyć się tego, jak należy postępować w takiej sytuacji. 

Przyczyn pojawienia się krwawej wydzieliny z nosa może być bardzo wiele. Przede wszystkim bywa to efektem uszkodzenia mechanicznego, np. po upadku lub uderzeniu nosem. Krew może się też pojawiać, kiedy dziecko jest przeziębione i od wielu godzin intensywnie wydmuchuje nos - osłabione naczynka mogą wówczas ulec pęknięciu, w efekcie czego pojawia się krew. Zdarza się, że krwawienie jest związane z przesuszeniem śluzówki i jej uszkodzeniem, do czego często dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy w mieszkaniach mamy bardzo suche powietrze. Z problemem krwotoków z nosa zmagają się także często alergicy w okresie pylenia.

W zależności od tego co jest powodem krwawienia, powinniśmy starać się wyeliminować czynnik odpowiedzialny za jego powstawanie. Jeśli powstało ono w wyniku urazu, wówczas trudno jest temu zapobiec, ale jeśli krwawienie jest efektem przesuszenia błony śluzowej, wtedy należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. 

Krew z nosa u dziecka. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pojawienie się krwi z nosa u dziecka nie jest niczym przyjemnym ani dla malca, ani dla jego opiekunów. Niemniej jednak nie jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jeśli taka sytuacja jest jednostkowa lub związana z niewielkim urazem, wówczas wystarczy zatamować krwawienie i zapomnieć o tym przykrym wydarzeniu. Jeśli jednak krwotoki powtarzają się lub występują trudności w ich zatrzymaniu, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż mogą one świadczyć o pojawieniu się poważniejszego schorzenia, np. skazy krwotocznej, zaburzenia krzepnięcia lub nadciśnienia tętniczego.

Jak zatamować krwawienie z nosa?

Jeśli u naszego dziecka pojawiało się krwawienie z nosa samoistne lub w wyniku urazu należy natychmiast podjąć działanie. Przede wszystkim:

  1. Sadzamy pacjenta wygodnie z głową pochyloną do przodu, tak aby zapobiec spływaniu krwi do gardła i ewentualnemu zakrztuszeniu. 
  2. Ucisnąć dwoma palcami nasadę nosa i trzymać przez kilka minut - w tym czasie maluch powinien oddychać ustami.
  3. Zastosować zimny okład na nasadę nosa, co przyspieszy obkurczanie naczyń krwionośnych i przyspieszy tamowanie krwi.
  4. Jeśli mimo tych działań krwawienie nie ustępuje, wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku problemów z zatamowaniem krwotoku z nosa konieczna jest interwencja lekarska. W takim wypadku medyk może zastosować miejscowo środek hamujący krwawienie lub specjalne gąbki je ograniczające. Częstym sposobem na zatamowanie krwawienia z nosa jest założenie tamponady, czyli jałowego bandaża umieszczonego w przewodzie nosowym i uciśnięcie nim miejsca krwawienia. 

Krew z nosa dziecka w nocy. Skąd bierze się krwawienie podczas snu?

Krew z nosa dziecka w nocy może być spowodowana przez suche powietrze w pomieszczeniu, które negatywnie oddziałuje na błonę śluzową. Podczas snu dziecka dochodzi do jej wysuszenia, a co za tym idzie osłabienia, które może prowadzić do powstawania krwotoków. Aby temu zapobiec warto zainwestować w dobrej jakości wodę morską i regularnie nawilżać nosek dziecka. Warto też przyjrzeć się wilgotności powietrza w domu. W tym celu potrzebny jest higrometr, który wskaże wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Powinna ona oscylować około 50 proc. Jeśli jest znacznie niższa, wówczas należy rozważyć zakup nawilżacza powietrza.

Krew z nosa dziecka przy katarze

Często spotykanym problemem jest krew z nosa dziecka przy katarze. Taka sytuacja nie powinna niepokoić, gdyż jest ona efektem osłabienia naczyń wskutek ciągłego wydmuchiwania nosa. W takiej sytuacji wystarczy zatamować krew, a następnie postarać się oczyścić przewody nosowe i nawilżyć je stosując roztwór wody morskiej

Zobacz też: Zatkany nos - przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na niedrożny nos

Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność
Więcej o: