Wysypka u dziecka - przyczyny występowania. Trądzik niemowlęcy, potówka i alergie - czym się różnią?

Wysypka u dziecka to jeden z najczęściej występujących objawów chorobowych. Może ona być spowodowana przez wiele bardzo zróżnicowanych czynników. Jak poradzić sobie z wysypką u malucha?
Zobacz wideo Bilanse zdrowia dziecka

Zmiany skórne u dzieci budzą niepokój rodziców, zwłaszcza jeśli dotyczą noworodków czy niemowląt. Co oznacza wysypka u maluchów?

Wysypka na twarzy dziecka - skąd wysypka u noworodka?

Noworodki, podobnie jak starsze dzieci, również mogą zostać dotknięte wysypkami różnego typu. Większość z nich przechodzi tzw. trądzik niemowlęcy, który jest efektem zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmach. Trądzik nie wymaga leczenia - sam ustępuje po kilku tygodniach. Ważne jest natomiast aby w tym czasie:

  • stosować delikatną pielęgnację,
  • często przemywać buzię dziecka czystym wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą,
  • unikać stosowania kosmetyków (nawet tych przeznaczonych dla małych dzieci).

Wysypka na twarzy dziecka i reszcie jego ciała może także świadczyć o potówce. Ten problem dotyka niemowlęta szczególne latem, kiedy są one notorycznie przegrzewane. Wówczas na ciele pojawiają się drobniutkie czerwone plamki. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest dostosowywanie ubrania dziecka do panującej temperatury otoczenia, wkładanie przewiewnych ciuszków i stosowanie ciepłych, kojących kąpieli. 

Wysypka na ciele dziecka - choroby zakaźne wieku dziecięcego

Wysypka na ciele dziecka, zwłaszcza nieco starszego, może być efektem zakażenia jedną z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Wystarczy tu wspomnieć ospę wietrzną, różyczkę czy odrę. Wszystkie one objawiają się wysypką, choć w każdym wypadku wygląda ona nieco inaczej. Większości z nich towarzyszy także podwyższona temperatura i ogólne osłabienie. Dzieci zazwyczaj stosunkowo łagodnie przechodzą powyższe choroby, jednak nie wolno ich bagatelizować, gdyż mogą wywołać poważne powikłania. Leczenie w ich przypadku sprowadza się do stosowania przepisanych przez lekarza środków przeciwgorączkowych, nawadnianiu organizmu i zapewnieniu maluchowi odpoczynku. 

Wysypka u dziecka - alergia

Wysypka u dziecka może być objawem jednej z wielu alergii. U najmłodszych dzieci są to zazwyczaj alergie pokarmowe. W takim wypadku konieczne jest skontaktowanie się z pediatrą, który kieruje dziecko do alergologa. Ten z kolei przeprowadza odpowiednie testy, które wskazują na co uczulone jest dziecko. Głównym sposobem leczenia jest dieta eliminująca alergen. Najczęściej maluchy uczulone są na białko mleka krowiego, ale też na orzechy, żółtko jajka kurzego czy truskawki.

Wysypka może być także objawem alergii kontaktowej. Wywoływać ją mogą np. składniki kosmetyków do pielęgnacji, pieluchy jednorazowe, środki piorące używane do prania bielizny i ubrań dziecięcych. W takim wypadku należy bacznie obserwować dziecko i stopniowo eliminować poszczególne czynniki z jego środowiska. Ustąpienie objawów będzie świadczyło o wrażliwości na dany produkt.

Wysypka u dziecka a szkarlatyna

Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez paciorkowce (odpowiedzialne często także za wywoływanie anginy). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą, a objawy choroby zazwyczaj rozwijają się do siedmiu dniu. Najbardziej podatne na zakażenie są dzieci w wieku poniżej 10 lat. Jej charakterystycznym objawem jest m.in. wysypka, która jednak pojawia się dopiero na drugim etapie choroby, czyli drugiego lub trzeciego dnia. Pierwsze symptomy to przede wszystkim gorączka i towarzyszący jej ból gardła. Wysypka ma postać czerwonych guzków i występuje na całym ciele. Zmiany na skórze utrzymują się do tygodnia, po czym w niektórych przypadkach przechodzą w stadium złuszczania naskórka.

Szkarlatyny nie wolno lekceważyć. Jeśli podejrzewamy ją u swojego dziecka należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż wymaga ona leczenia antybiotykami. 

Wysypka u dzieci: leczenie

Leczenie wysypki u dzieci uzależnione jest bezpośrednio od przyczyny jej powstawania. W większości wypadków wyprysków skórnych u dzieci w żaden sposób się nie leczy - stosujemy tylko delikatną pielęgnację, przemywamy przegotowaną wodą i czekamy aż zmiana sama zniknie. W przypadku alergii staramy się wykluczyć czynnik ją wywołujący. W przebiegu chorób zakaźnych wieku dziecięcego stosujemy się do zaleceń pediatry.

Więcej o:
Copyright © Agora SA