Krzywica u dziecka: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Krzywica u dziecka to choroba, która może dotknąć niemowlę lub dziecko przed ukończeniem trzeciego roku życia. Szczególnie narażone na nią są dzieci przedwcześnie urodzone, zmagające się z otyłością, a także pozbawione kontaktu z naturalnym światłem słonecznym. Sprawdzamy, jak objawia się krzywica u dziecka i czy da się ją wyleczyć.

Krzywica u dziecka: jak wygląda profilaktyka?

Co zrobić, aby nie wystąpiła krzywica u dziecka? Jak wygląda profilaktyka tej choroby? Krzywica to schorzenie, któremu stosunkowo łatwo jest zapobiec. Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest dbałość o odpowiednio zbilansowaną dietę, w której znajdą się zarówno pokarmy bogate w witaminę D, jak i tłuszcze, umożliwiające rozpuszczanie oraz wchłanianie składników odżywczych. Dobrze jest też zadbać o to, aby dziecko jak najczęściej przebywało na słońcu. Nie od dziś wiadomo bowiem, że to właśnie pod wpływem działania promieni słonecznych zachodzi synteza witaminy D w skórze. Sama dieta i ekspozycja na słońce mogą jednak nie wystarczyć. Dlatego, w ramach profilaktyki krzywicy, zaleca się suplementację witaminy D. Przyjęło się, że niemowlętom, dopóki nie ukończą szóstego miesiąca życia, powinno się podawać 400 jednostek witaminy D na dobę. W następnych miesiącach życia zapotrzebowanie na witaminę D zwiększa się i do ukończenia pierwszego roku życia wynosi od 400 do 600 jednostek na dobę, zaś później od 600 do 1000 jednostek na dobę. Nieco innych dawek wymagają dzieci urodzone przedwcześnie, a także dzieci z otyłością. Dlatego też przed rozpoczęciem suplementacji należy absolutnie skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dla dziecka dawkę witaminy D.

Krzywica u dziecka: co to jest?

Co dokładnie oznacza termin krzywica u dziecka? Co to jest takiego? Krzywica, nazywana również czasem chorobą angielską, jest chorobą wieku dziecięcego. Jest to choroba metaboliczna, która polega na zaburzeniu mineralizacji kości. Zaburzenie tego procesu prowadzi do deformacji kostnych: zarówno niewłaściwego wzrostu kości, jak i ich zniekształceń. Deformacje te mogą być wyczuwalne, a nawet widoczne przez powłoki ciała. Krzywica rozpoznawana jest u niemowląt i dzieci, zwykle pomiędzy trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. Największe ryzyko zachorowania na krzywicę występuje u dzieci, które mają mały kontakt ze słońcem – ich organizm bowiem nie jest w stanie wytworzyć witaminy D w wystarczającej ilości.

Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Krzywica: objawy u dziecka

Po czym rozpoznać, że u dziecka rozwija się krzywica? Objawy i stopień ich nasilenia zależne są od stopnia niedoborów składników budulcowych tkanki kostnej. Pierwsze symptomy, jakie mogą nas zaniepokoić, to nadmierna drażliwość i niepokój dziecka, jego apatyczność, pocenie się główki podczas karmienia, silny zapach moczu, skłonność do zaparć czy też zmniejszone napięcie mięśniowe. Zdecydowanie bardziej charakterystyczne są jednak objawy ze strony układu kostnego:

  • bardzo wolne zarastanie ciemiączka,
  • miękka i spłaszczona potylica,
  • guzy czołowe,
  • deformacje czaszki,
  • zbyt mały obwód klatki piersiowej i jej deformacje,
  • pogrubienie żeber w miejscu połączenia chrząstki z kością,
  • opóźnione wyrzynanie się zębów i ich nieprawidłowe wykształcenie,
  • wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (tzw. garb krzywiczy),
  • zniekształcenie kości miednicy,
  • pogrubienie nasad kości rąk (tzw. bransolety krzywicze),
  • łukowate wygięcie kości nóg,
  • nadmierne rozstawienie kolan do wewnątrz lub na zewnątrz,
  • płaskostopie.

Ponadto krzywica może się objawiać u dzieci tzw. żabim brzuchem, czyli spłaszczeniem i rozlaniem na boki z powodu osłabienia mięśni ściany brzucha, opóźnieniem wzrostu, skłonnością do łamania się kości, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, a nawet skłonnością do infekcji układu oddechowego.

Krzywica u dziecka: przyczyny

Skąd bierze się krzywica u dziecka? Przyczyny krzywicy upatrywane są zwykle w niedoborze witaminy D, wynikającym zarówno z niewłaściwie zbilansowanej diety, jak i niewystarczającej ekspozycji dziecka na słońce. Konsekwencją tego niedoboru są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, witamina D bowiem ułatwia wchłanianie fosforu i wapnia, czyli pierwiastków będących budulcami kości i zębów. Niedobór lub brak witaminy D prowadzi więc do zmniejszonego wchłaniania fosforu i wapnia z układu pokarmowego, jak również zwiększonego wydalania tych pierwiastków z moczem. Skutkuje to niedostateczną mineralizacją kośćca, jego rozmiękczeniem i deformacjami. Do innych przyczyn pojawienia się krzywicy u dziecka zalicza się również:

  • niedobór wapnia,
  • nadmiar fosforanów w diecie,
  • defekty metaboliczne.

Krzywica u dzieci: leczenie

Jak leczona jest krzywica u dzieci? Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na suplementacji witaminy D, jak również uzupełnianiu wapnia i fosforu w diecie. Wskazana jest regularna ekspozycja na światło słoneczne. Dodatkowo należy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminę D i wapń, a także tłuszcze, dzięki którym możliwe będzie rozpuszczanie oraz wchłanianie składników odżywczych. Krzywica jest chorobą uleczalną, jednak jej leczenie może potrwać co najmniej kilka miesięcy. Dlatego zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać wystąpieniu tej choroby.

Zobacz też: Wkładki ortopedyczne - kto i kiedy powinien je nosić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.