Wrodzone wady serca u dzieci to jedne z najczęstszych wad wrodzonych. Rodzi się z nimi około 1 proc. noworodków. Poważne nieprawidłowości w budowie i położeniu serca oraz dużych naczyń krwionośnych w klatce piersiowej mogą prowadzić do śmierci płodu i poronienia (dotyczy to 2/3 płodów z wadami serca). Wrodzone wady serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów niemowląt. Wczesne określenie problemu daje dzieciom większą szansę na przeżycie, dlatego ważna jest diagnostyka jeszcze przed urodzeniem. Wiele wrodzonych wad serca wymaga operacji. Czasem nie jednej, a całego szeregu zabiegów.
Jakie są przyczyny wrodzonych wad serca u dzieci? Odpowiedzialne są za nie przede wszystkim geny. Rozwojowi wad serca u płodu sprzyja także palenie papierosów i picie alkoholu przez matkę w ciąży, przyjmowanie niektórych leków oraz niedobór kwasu foliowego (to ostatnie ma znaczenie tylko do 8. tygodnia ciąży). Wady serca może wywołać także infekcja matki, np. różyczka oraz zakażenie toksoplazmozą.
Jak stwierdzić, że dziecko ma wrodzoną wadę serca? Podstawowym badaniem jest rutynowe USG mniej więcej w 20-24. tygodniu ciąży. Zdarza się, że wadę stwierdza się już wcześniej – w 8-10. tygodniu na USG powinno być widoczne serce składające się z dwóch komór i dwóch przedsionków. Jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości, powinien skierować rodziców do kardiologa prenatalnego, który wykona dodatkowe, bardziej specjalistyczne badania. Przydatne może też być skorzystanie z poradni genetycznej, w której ocenia się, czy wrodzona wada serca płodu ma podłoże genetyczne. O ile USG jest całkowicie bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniem, o tyle badanie genetyczne wymaga pobrania płynu owodniowego i przynosi zagrożenie dla płodu – 1 proc. kończy się poronieniem. To całkiem spore niebezpieczeństwo, gdy mamy do czynienia ze zdrową ciążą, jednak przy wadach wrodzonych serca warto je podjąć, żeby dowiedzieć się więcej na temat rokowań i dalszego postępowania.
Wrodzone wady serca, zwłaszcza te mniej ciężkie, często wykrywa się dopiero po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak nie tylko z powodu braku badania lub wykonania diagnostyki na przestarzałym sprzęcie, lecz także dlatego, że część wad serca u noworodka to normalny etap rozwojowy płodu (np. w trakcie ciąży funkcjonuje przewód Botalla, który powinien zamknąć się po urodzeniu). Sinicze wady serca to takie, które są związane z nieprawidłowym natlenieniem krążącej po organizmie krwi, inne to m.in. przeciekowe wady serca.
U noworodków z wadą serca zdarza się wstrząs kardiogenny, co oznacza, że dziecko ma bardzo niskie ciśnienie tętnicze, jego serce bije szybko, a skóra jest chłodna. Czasem objawy pojawiają się później i nie są tak oczywiste. Najczęstsze objawy wrodzonych wad serca u noworodka to:
Ogromne znaczenie dla dalszego postępowania ma konkretna diagnoza. Jakie są najczęstsze wrodzone wady serca?
Wrodzone wady serca u dzieci to trudny temat, choć nie wszystkie oznaczają kłopoty zagrażające życiu. Niektóre wady serca niemowląt w ogóle nie wymagają interwencji – np. niewielki ubytek w przegrodzie międzykomorowej może po prostu samoistnie zniknąć do drugiego roku życia. Jednak mniej więcej 1/3 dzieci z wrodzonymi wadami serca wymaga operacji zaraz po urodzeniu. Niektóre wrodzone wady serca można dzięki operacji praktycznie zlikwidować i odtworzyć właściwą anatomiczną budowę serca. Zabiegi, choć same w sobie ryzykowne i grożące powikłaniami, dają szansę na zdrowie pod warunkiem właściwej rehabilitacji i opieki kardiologicznej.
Przy najcięższych wadach operacja oznacza tylko łagodzenie problemu i nie daje możliwości całkowitego wyleczenia. Najcięższe z wrodzonych wad serca, np. HLHS, dają dziecku niewielkie szansy na przeżycie i prawie żadnych na normalne funkcjonowanie w przyszłości.
Dobra wiadomość jest taka, że polscy kardiochirurdzy mają duże sukcesy w operowaniu dziecięcych serc. W Polsce wykonywane są również operacje na płodach. Ważne, żeby jak najszybciej ustalić, z jaką wrodzoną wadą serca mamy do czynienia i jak duże są nieprawidłowości. Dobrze, jeśli lekarze i rodzice są przygotowani do operacji tuż po urodzeniu dziecka.
Niektóre wrodzone wady serca oznaczają ciężkie, nieodwracalne uszkodzenie płodu – nawet przy szeregu operacji szanse na przeżycie dziecka są znikome. Takie wady są jednym z powodów, dla których zgodnie z aktualnym prawem można przerwać ciążę. W Polsce większość rodziców wybiera operację i ratowanie dziecka za wszelką cenę. Jednak niektóre matki chcą mimo wszystko donosić ciążę, nawet jeśli nie planują operacji. Ważne jest, aby rodzice dowiedzieli się o problemie jak najszybciej (dobra diagnostyka), poznali rokowania i metody leczenia, a także dowiedzieli się, jak może wyglądać w przyszłości życie ich dziecka. Pełna wiedza pozwala podjąć samodzielną i dojrzałą decyzję.
To także może cię zainteresować: