Mokry kaszel u dziecka to koszmar każdego rodzica. Zobacz, jakie są na niego sposoby

Mokry kaszel u dziecka zwany bywa również produktywnym, co związane jest z towarzyszącą mu, zalegającą wydzieliną. Zwykle nie występuje samodzielnie, a towarzyszy mu też temperatura czy bóle gardła i głowy.

Skąd się bierze kaszel mokry u dziecka?

Mokry kaszel u dziecka to sytuacja, która u wielu rodziców wzbudza niepokój. Przyczyn jego pojawienia się wbrew pozorom może być wiele. Oczywistą może być infekcja górnych dróg oddechowych. Przy katarze wydzielina dość często spływa do gardła i je podrażnia, co stwarza idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Może na tym etapie pojawić się kaszel suchy, który z czasem przechodzi w mokry, ponieważ dziecko zaczyna odkrztuszać wydzielinę z gardła.

Warto jednak pamiętać, że kaszel u maluchów nie zawsze musi być objawem choroby – może też wynikać z podrażnienia śluzówki np. przez dym czy zachłyśnięcie. Czasem kaszel mokry u dziecka może być też jednym z objawów alergii. Dobrze jest wtedy uważnie obserwować, w jakich sytuacjach się on pojawia, by wyeliminować alergen, niemniej jednak zwykle konieczna jest konsultacja z alergologiem i przeprowadzenie odpowiednich badań celem ustalenia co wywołuje u dziecka niechcianą reakcję. 

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Co powinniśmy mieć w domowej apteczce na mokry kaszel u dziecka?

Przede wszystkim zawsze należy udać się na wizytę u lekarza. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić, jakie są przyczyny, a więc tym samym, co podać na mokry kaszel u dziecka. Konieczna jest tutaj właściwa diagnoza i wówczas zalecone odpowiednie leczenie. Może się bowiem okazać, że np. doszło do infekcji bakteryjnej i konieczne będzie podanie antybiotyku, a to możliwe jest wyłącznie po wydaniu przez lekarza recepty.

Przy intensywnym i dokuczliwym kaszlu niekiedy podaje się specjalne preparaty, które pomogą w rozrzedzeniu wydzieliny, a tym samym – pozbyciu się jej z organizmu. Należy pamiętać, że w przypadku syropów wykrztuśnych nie powinno się ich podawać później niż o godz. 16. Zaleca się tak, ponieważ później dziecko może mieć później problemy z zaśnięciem. Jeśli natomiast przyczyną kaszlu jest zwykły katar, co również potwierdzi lekarz, to z reguły domowe sposoby mogą okazać się wystarczające. Najlepszym naturalnym antybiotykiem, który jednocześnie wspomaga odporność, jest miód. Podobnie starszym dzieciom można podawać czosnek – drugi z naturalnych antybiotyków. Może sprawdzić się też płukanie gardła wodą z solą (choć tu trzeba rozważnie dobierać proporcje, by nie podrażnić gardła jeszcze bardziej) oraz inhalacje. W wyjściu z przeziębienia mogą też pomóc owocowe herbaty i same owoce, które są źródłem witamin.

A co na mokry kaszel u dwulatka?

W przypadku małych dzieci kaszel jest jak najbardziej powodem do wizyty u pediatry, by mieć pewność co do przyczyn kaszlu. Jeśli lekarz potwierdzi, że nie ma konieczności podawania leków, to na mokry kaszel u dwulatka sprawdzić się może domowy syrop z cebuli. Dobrą metodą są też okłady robione na klatce piersiowej. Należy też sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniach i w razie potrzeby zwiększyć jej poziom, np. kładąc wilgotne ręczniki na grzejniki lub używając specjalnych nawilżaczy powietrza. Warte uwagi jest to, że niezależnie od wieku, w czasie przeziębienia, dzieci powinny być odpowiednio nawadniane - zachęcamy maluchy do picia wody źródlanej w małych ilościach, ale ze zwiększoną częstotliwością. Pomoże to "upłynnić" zalegającą wydzielinę. 

Zobacz też: Syrop z mniszka lekarskiego - przepis, działanie, wskazania

Więcej o: