Syrop z mniszka lekarskiego, zwany miodem majowym, jest nie tylko bardzo zdrowy i pyszny, ale i banalnie prosty do wykonania. Aby go zrobić, należy zebrać kwiaty mniszka lekarskiego. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie?
Mniszek lekarski, inaczej mniszek pospolity, jest znany i stosowany w medycynie ludowej od wieków. Roślina kwitnie od kwietnia do lipca i jesienią - po raz drugi. Wówczas ma żółte, języczkowate, zebrane w koszyczek kwiaty. Wszystkie części rośliny mają biały sok mleczny.
Roślina potocznie nazywana jest dmuchawcem i mleczem, choć nim nie jest. Mlecz i mniszek lekarski to zdecydowanie nie ta sama roślina. Wprawdzie zarówno mniszek lekarski (Taraxacum officinale), jak i mlecz (Sonchus arvensis L.) pochodzą z rodziny astrowatych, są do siebie łudząco podobne i obydwa porastają łąki, zarośla, nieużytki, miedze i rowy, ale na tym podobieństwa się kończą. Mlecz jest chwastem, zaś mniszek lekarski ziołem, rośliną jadalną i leczniczą.
Różnic w ich budowie jest wiele - na przykład mlecz, w odróżnieniu od mniszka lekarskiego ma jedną łodygę, od której odchodzą pędy poboczne oraz drobne listki. Poza tym mniszek lekarski po przekwitnieniu przekształca się w dmuchawiec, kwiaty mlecza zamieniają się z w twardą kulkę.
Surowcem leczniczym jest cały mniszek lekarski, czyli korzenie i liście, a także kwiaty, z których robi się syrop. To najbardziej popularny i uniwersalny produkt z mniszka.
Syrop z mniszka lekarskiego to skarbnica witamin, minerałów i wielu innych substancji, które mają działanie prozdrowotne. Co leczy syrop z mniszka? Jak działa? Okazuje się, że:
Syrop z mniszka lekarskiego jest banalnie prosty do wykonania. Aby go przygotować należy zebrać kilkaset główek kwiatów mniszka lekarskiego (można przyjąć, że około 500 sztuk lub litrowy pojemnik). Ważne, aby były rozwinięte i pochodziły z ekologicznych terenów, z daleka od dróg i zanieczyszczeń. Najlepiej, żeby były zebrane w suchy i słoneczny dzień, w ciepłe południe - wówczas mają najwięcej aromatu i smaku. Potrzebna będzie cytryna, litr wody i kilogram cukru.
Syrop z mniszka lekarskiego krok po kroku:
Syrop z mniszka lekarskiego można pić w ilości 1 łyżki dziennie (dzieci jedna łyżeczka), ale i dodawać do herbaty, lemoniady, smarować nim pieczywo, dodawać do ciast, ciastek, lodów, deserów i naleśników. Dobrym pomysłem jest syrop z mniszka dla dzieci, jak i dla dorosłych, tak na dolegliwości żołądkowe, infekcje, jak i na odporność.
Kto nie powinien używać syropu z mniszka lekarskiego? Ostrożność podczas stosowania syropu z mniszka lekarskiego jest zalecana osobom, które:
Kobiety w ciąży oraz karmiące dzieci piersią przed sięgnięciem po preparaty z mniszka lekarskiego powinny skonsultować to z lekarzem.