O czym powinna wiedzieć każda przyszła mama? O tym nie mówią w szkole rodzenia

Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się, kiedy przyjdzie na świat twoje dziecko? Przygotowania do roli mamy to wspaniały czas w życiu kobiety. Oto kilka rzeczy, o które powinnaś szczególnie zadbać.

Ciąża to czas zmian, których nigdy wcześniej nie przeżyłaś. Pamiętaj, że pomoc najbliższych w pierwszych dniach w domu jest bardzo ważna, żebyś mogła skupić się na dziecku i regeneracji własnego organizmu. W szkole rodzenia dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o porodzie, ale mogą one nie być wystarczające byś w pełni mogła cieszyć się macierzyństwem.


Jak dbać o siebie podczas ciąży?

W czasie ciąży zmiana poziomu hormonów może sprawić, że będzie ci ciężko zasnąć. Musisz pamiętać, że sen szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży jest bardzo ważny. Kiedy czujesz się zmęczona, rób sobie krótkie drzemki. Ustal pory snu i trzymaj się ich. Staraj się spać 8-9 godzin każdej nocy. Zmęczenie jest oznaką, że Twój organizm potrzebuje więcej odpoczynku. Nie zapomnij również, że ważna jest w tym czasie jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały. Dodatkowo warto zażywać tzw. witaminy prenatalne (ich zestaw w postaci różnych preparatów kupisz bez recepty w aptece), które zawierają wyższy poziom niektórych składników odżywczych potrzebnych kobietom w ciąży, takich jak: kwas foliowy, wapń, żelazo.


Jedzenie ryby i niejedzenie surowego mięsa jest bardzo ważne

Ryby są pełne witamin i minerałów tj. kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i żelazo. Są one bardzo ważne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Z pewnym wyjątkiem: kobiety w ciąży powinny unikać surowych ryb, które mogą zawierać wysoki poziom rtęci tj.: rekin, makrela, miecznik. Z kolei surowe, niedogotowane mięso i jajka niosą ze sobą ryzyko chorób przenoszonych przez żywność tj.: listerioza i toksoplazmoza. Mogą one prowadzić do poważnych wad wrodzonych dziecka, a nawet poronienia. Unikaj również niepasteryzowanych produktów mlecznych. Wapń jest co prawda bardzo ważnym składnikiem dla matki i dziecka. Uważaj jednak na nieprzegotowane mleko, które nie jest zalecane kobietom w ciąży. Nieugotowane może zawierać bakterie listeria, które często prowadzą do chorób, poronienia, a nawet do zagrożenia życia.

fot. Shtterstock


Trening pomaga lepiej znieść ciążę i ułatwia poród

Wiele przyszłych mam zastanawia się, co ze sportem podczas ciąży. Ruch niesie ze sobą wiele korzyści tak dla przyszłej mamy, jak i dziecka. To bardzo ważny element przygotowania do porodu, połogu i macierzyństwa. Wybierz delikatne zajęcia np. jogę, przeznaczoną dla przyszłych mam. Instruktorzy zarówno na zajęciach z jogi, jak i na innych, będą wiedzieli, jakie ćwiczenia są najlepsze, a których należy unikać. Jeżeli wcześniej nie uprawiałaś jogi, przed zapisaniem się na zajęcia porozmawiaj ze swoim lekarzem. Regularne ćwiczenia w ciąży wpływają na ogólną formę organizmu, poprawiają wydolność i odporność. Modelują sylwetkę, stabilizują kręgosłup, wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie, relaksują i pozwalają pozbyć się napięć.


Warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego

Z porady fizjoterapeuty uroginekologicznego powinny korzystać kobiety, które chcą dobrze przygotować się do okresu ciąży i porodu. Fizjoterapeuta bada mięśnie dna miednicy, ocenia napięcie pośladków oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W razie potrzeby koryguje postawę przyszłej mamy i niweluje dolegliwości bólowe. Rehabilitacja nie tylko przygotowuje organizm kobiety w ciąży na moment rozwiązania. Pomaga w zwalczaniu dolegliwości, takich jak rwa kulszowa oraz zajmuje się profilaktyką rozejścia mięśni prostych brzucha. Mięśnie te rozchodzą się na boki, żeby dziecko mogło swobodnie rosnąć w brzuchu mamy. Czasem rozejście nie ustępuje po porodzie, czyli mięśnie nie wracają na swoje miejsce, niezbędna jest wtedy jest pomoc fizjoterapeuty. W drugim trymestrze ciąży przyszła mama powinna uczyć się świadomego rozluźniania mięśni. Złagodzi to przebieg porodu i uchroni przed częstym zjawiskiem w postaci rozerwania krocza.


Po urodzeniu dziecka rozejście się spojenia łonowego to przypadłość, która jest dość częsta i może być wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej. Ból występuje w momencie prób wstawania oraz dźwigania. Bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza i fizjoterapeuty. Pomoże to przywrócić sprawność.


Co musisz wiedzieć o bliźnie po cesarskim cięciu?

Jeżeli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, musisz pamiętać, aby prawidłowo pielęgnować ranę. Przez pierwszą dobę po cesarskim cięciu na ranę założony jest opatrunek. Należy pamiętać, że nie wolno go moczyć. Opatrunek w razie potrzeby zmienia położna lub lekarz. Zostaje zdjęty zazwyczaj w drugiej dobie po operacji. Po jego zdjęciu koniecznie należy pamiętać, aby rana i jej okolice były czyste. Trzeba przemywać ją trzy razy dziennie, a następnie osuszać jednorazowym ręcznikiem. Do pielęgnacji najlepiej używać wody z dodatkiem szarego mydła lub bezzapachowych środków do mycia niemowląt.

fot. Shutterstock


Połóg - co powinnaś wiedzieć?

W szkole rodzenia niewiele usłyszysz na temat połogu. Trwa on zazwyczaj około dwóch miesięcy. Jest to czas, w którym szczególnie musisz o siebie zadbać. Odczujesz wtedy silne zmęczenie, a twoje drogi rodne powoli wrócą do stanu pierwotnego. Po kilku tygodniach od porodu, powinnaś odwiedzić ginekologa. Lekarz oceni nacięte krocze lub ranę po cesarskim cięciu, doradzi, jak je pielęgnować i powie, jakie środki można zastosować, aby zmniejszyć ból. Do ginekologa najlepiej wybrać się po zakończeniu połogu, czyli między szóstym a ósmym tygodniem po porodzie. Jeżeli niepokoją cię objawy tj.: silne bóle w dole brzucha, upławy o nieprzyjemnym, zgniłym zapachu, duże skrzepy krwi, jasnoczerwone, obfite krwawienie, nie zwlekaj z szybszą wizytą.

Wiele kobiet po ciąży ma syndrom baby blues. Płaczesz, jesteś zmęczona, rozdrażniona, brakuje ci energii? Prawdopodobnie cię dotknął. Stan ten pojawia się zazwyczaj między trzecim a piątym dniem od porodu, kiedy następują największe wahania hormonalne i spada poziom progesteronu, estrogenu oraz kortyzolu. Sytuacja powinna unormować się około dziesiątego dnia połogu.


Zobacz także: