
10 zaskakujących faktów na temat ciąży i porodu
W ciąży twój organizm przechodzi niesamowite zmiany - przez dziewięć miesięcy przygotowuje się do przyjścia na świat maleństwa. Wiedziałaś o tym, że samo łożysko pod koniec ciąży waży około 1,5 kg? Oto dziesięć zaskakujących faktów, o których zapewne wcześniej nie słyszałaś.

1. Ciężarne mają lepszy węch
Wyostrzenie węchu to jeden z pierwszych objawów ciąży. Nadwrażliwość na zapach pojawia się w pierwszych miesiącach ciąży i często powoduje mdłości, a nawet wymioty. Takie reakcje mogą wywołać u kobiety nawet zapachy, które wcześniej lubiła, np. woń kawy. Zwykle nadwrażliwość na zapachy mija w drugim trymestrze ciąży.
2. Macica w ciąży powiększa się 500-krotnie
Dojrzała kobieta, która nie rodziła dzieci, ma macicę długości około 7,5 cm. W ciąży włókna mięśniowe macicy rozciągają się i zwiększając swoją objętość nawet 500-krotnie. Po porodzie narząd ten stopniowo obkurcza się i osiąga długość około 12 cm.
3. Włosy u kobiet w ciąży są w dużo lepszej kondycji
Za sprawą wzrostu estrogenu, u większości kobiet w ciąży włosy stają się bardziej gęste i lśniące. Niestety, po ciąży, gdy poziom kobiecego hormonu spada, włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Jest to jednak naturalny etap, który najczęściej mija w ciągu kilku miesięcy po narodzinach dziecka.

fot. Shutterstock
4. W ciąży wzrasta objętość krwi
Wraz z powiększaniem się macicy, przepona unosi się, a serce zmienia położenie. Powiększa się ono o około 12 proc. w czasie trwania ciąży. Ściany serca stają się grubsze, zwiększa się też wypełnienie układu żylnego. W związku z tymi zmianami objętość krwi zwiększa się aż o 40-45 proc. między 28. a 34. tygodniem ciąży i utrzymuje się na takim poziomie do porodu.
5. Dziecko może degustować w łonie matki
Dziecko już w łonie matki może spróbować niektórych smaków. Docierają do niego poprzez płyn owodniowy. Dzieci wykazywały preferencje do niektórych pokarmów, które spożywała ich mama jeszcze przed porodem. Według naukowców dziecko zaczyna kształtować swoje preferencje smakowe od 15 tygodnia ciąży i zwykle chętniej połyka słodki płyn owodniowy niż gorzki.
6. Stopy kobiety w ciąży mogą się powiększyć
Relaksyna, polipeptydowy to hormon, produkowany w organizmie kobiety w czasie ciąży, który m.in. wpływa rozluźniająco na połączenia kostne miednicy oraz spojenie łonowe. Dzięki niemu macica może się rozrastać. Analogicznie relaksyna działa na kości stopy - stają się luźniej spojone, przez co stopa może się powiększyć. Poziom relaksyny po porodzie stopniowo maleje - wtedy spojenia sztywnieją, a stopy wracają do poprzedniej wielkości.

fot. Shutterstock
7. Ciąża zmienia mózg kobiety
Według najnowszych badań, u kobiet po urodzeniu dziecka zmienia się diametralnie objętość istoty szarej w mózgach, szczególnie w regionach zaangażowanych w procesy społeczne i zdolność do rozpoznawania emocji i stanów psychicznych u innych. Zmiany te pomagają lepiej rozpoznawać potrzeby i emocje dziecka.
8. Tylko ok. 5 proc. dzieci rodzi się w terminie
Termin porodu, ustalany przez lekarza, jest jedynie terminem orientacyjnym. Tylko 5 proc. dzieci rodzi się dokładnie w tym wskazanym dniu. Większość noworodków przychodzi na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży.
9. Dzieci słyszą już w łonie matki
Już cztery tygodnie po zapłodnieniu kształtują się pęcherzyki słuchowe. Uszy dziecka ujawniają się w 7. tygodniu ciąży i już wtedy osiągają kształt. Aparat słuchowy płodu rozwija się z kolei pod koniec 1. trymestru ciąży i przyjmuje się, że jest dojrzały w 14. tygodniu ciąży. Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki już około 5. miesiąca ciąży.
10. Noworodki płaczą bez łez
Noworodki krzyczą, ale po policzkach nie spływają im łzy. To dlatego, że dzieci po urodzeniu nie mają do końca wykształconych kanalików łzowych. Dopiero po upływie trzech-czterech tygodni, gdy dziecko z okresu noworodkowego przechodzi w niemowlęcy, nabywa umiejętność płaczu ze łzami.
Zobacz także: