Gorączka u dziecka. Kiedy i jak zbijać? Dawkowanie leków na gorączkę

Gorączka u niemowląt często powoduje panikę u rodziców. Tymczasem gorączka u dziecka może pojawić się w efekcie szczepienia lub ząbkowania. Nie należy jej ignorować, ale też nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka u niemowlaka - kiedy należy ją zbijać, jak to robić i do czego służy kalkulator syropu?

Gorączka u niemowląt i dzieci ma wiele przyczyn. Nie wszystkie z nich są na szczęście objawem poważnej choroby, która wymaga konsultacji z pediatrą. W niektórych przypadkach możemy samodzielnie zbijać gorączkę, podając dziecku odpowiednie, przeznaczone dla niego leki we właściwej dawce. Najczęściej na gorączkę u dzieci podaje się preparaty przeznaczone dla maluchów zawierające paracetamol lub ibuprofen. Są dostępne w postaci syropu, czopków, tabletek lub saszetek do rozpuszczania. Niemowlętom i małym dzieciom najczęściej podaje się leki w postaci syropu. Należy odmierzać dokładną, zaleconą przez lekarza lub farmaceutę dawkę odpowiadającą wiekowi i wadze dziecka. Bardzo wygodny jest do tego celu kalkulator syropu. Kalkulator syropu pozwala szybko i precyzyjnie obliczyć dokładną dawkę lekarstwa dla dziecka.

Gorączka u niemowląt i starszych dzieci - najczęstrze przyczyny

Gorączka u dziecka, które ma kilka lat nie jest tak problematyczna i niepokojąca jak gorączka u niemowlaka, bo potrafi ono już mniej więcej wytłumaczyć co mu dolega. Gorączka u niemowlaka to często spore wyzwanie dla intuicji rodziców, którzy muszą dojść przyczyny złego samopoczucia i podwyższonej temperatury ciała swojego maleństwa. Oto najczęstsze przyczyny gorączki u niemowląt i starszych dzieci:   

  • Ząbkowanie

Gorączka u niemowląt może zwiastować ząbkowanie. To wyjątkowo trudny czas dla malucha. Oprócz podwyższonej temperatury ciała ząbkowanie może się objawiać także ślinieniem się, rozpulchnionymi i zaczerwienionymi dziąsłami. Maluch jest marudny, wszystko wkłada do buzi, może nie mieć apetytu. Gorączka, jaka się pojawia zwykle nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Pomoże schłodzony gryzak, żel na ząbkowanie lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy.

  • Zapalenie ucha

Gorączka u dziecka w tym przypadku może przekraczać 39 stopni Celsjusza. Zapaleniu ucha zwykle towarzyszy silny ból, więc maluch często płacze, nie może zasnąć, nie ma apetytu. Jeśli zauważymy, że dziecko przy tym łapie się za ucho lub pociera główką o poduszkę, zwykle nie ma już wątpliwości (starsze dziecko oczywiście wytłumaczy co go boli). Malucha powinien zbadać lekarz, możliwe, że przepisze antybiotyk. Nie obejdzie się też bez leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających paracetamol lub ibuprofen. 

  • Infekcja dróg moczowych

Gorączka u dziecka często jest tu jedynym objawem. Jeśli nie spada, pediatra skieruje malca na badanie moczu. Jeśli analiza wykaże zakażenie dróg moczowych, maluch prawdopodobnie dostanie antybiotyk. Aby infekcje nie powracały, dbaj o szczególną higienę - często zmieniaj pieluchy, dokładnie myj okolice intymne dziecka.

  • Trzydniówka

Gorączka u dziecka utrzymująca się przez trzy dni, która sięga 39-40 stopni Celsjusza, a potem różowa, drobna wysypka na ciele malucha świadczą o trzydniówce. Trzydniówka to wirusowa infekcja, która atakuje małe dzieci i niemowlęta. Nie wymaga jakiegoś specjalnego leczenia, wysypka znika sama, ale malucha powinien zbadać pediatra. Ważne, żeby dawać dziecku dużo pić, regularnie mierzyć temperaturę, a gorączkę zbijać lekami przeciwgorączkowymi dla dzieci.  

  • Reakcja na szczepienie

Gorączka u dziecka może być reakcją na szczepienie. Może jej towarzyszyć ogólne osłabienie, ból mięśni, brak apetytu. Na rączce lub nóżce, w miejscu wkłucia, może się pojawić opuchlizna i zaczerwienienie. Aby szybko ustąpiły, należy robić okłady z sody oczyszczonej, a żeby pozbyć się gorączki - podać odpowiedni dla wieku lek przeciwgorączkowy zawierający ibuprofen lub paracetamol.

  • Przeziębienie

Gorączka u dziecka bywa także efektem przeziębienia, czyli infekcji wirusowej. Zwykle pojawiają się w takim przypadku także katar, kaszel, ból gardła. Przeziębienie trwa kilka dni, w tym czasie podaje się dziecku leki na gorączkę, lekarz może zasugerować podawanie syropu łagodzącego kaszel lub kropli do nosa. Ważne, żeby u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze dmuchać nosa, regularnie go oczyszczać, należy też dbać, aby przyjmowały dużo płynów.  

Gorączka u dziecka - kiedy ją zbijać?

Gorączką nazywamy sytuację, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Temperatura ciała powyżej 38,5 stopni Celsjusza wymaga obniżenia za sprawą podania leków przeciwgorączkowych. Gdy temperatura ciała przekracza 39,5 stopni Celsjusza jest to wysoka gorączka i należy skonsultować się z lekarzem i jak najszybciej ją obniżyć. 

Gorączka u dziecka Gorączka u dziecka  Shutterstock

Gorączka u dziecka - jak ją zbijać

Podstawowym lekiem do obniżania temperatury ciała jest paracetamol. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, lekarz może zdecydować o dołączeniu ibuprofenu. - Ważne, żeby zachowywać odpowiednie odstępy pomiędzy tymi samymi lekami tj. paracetamol nie częściej jak co 4-6 godzin, a ibuprofen nie częściej jak co 6-8 godzin. Odstęp pomiędzy paracetamolem a ibuprofenem może być dowolny - mówi dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra z Centrum Medycznego City Clinic. 

Gorączka u dziecka - kiedy ją zbijać?

Nie należy się spieszyć z obniżaniem temperatury. Jeżeli dziecko czuje się całkiem dobrze, przyjmuje płyny to możemy poczekać i za pół godziny zmierzyć ponownie. Poza podaniem leków przeciwgorączkowych można zastosować chłodne okłady (np. zwilżonymi pieluszkami tetrowymi, bambusowymi) na czoło, kark, uda, a także kąpiele chłodzące. - Temperatura wody nie powinna być niższa niż o jeden, dwa stopnie Celsjusza poniżej aktualnej temperatury ciała dziecka. Należy jednak pamiętać, że zarówno kąpiel jak i okłady robimy dodatkowo po podaniu leku przeciwgorączkowego, w przeciwnym razie narażamy maluszka na nieprzyjemne dreszcze - dodaje dr Miśko-Wąsowska.

Gorączka u dziecka - podawanie leków przeciwgorączkowych

Podając dziecku konkretne leki przeciwgorączkowe, należy stosować się do dawkowania zaleconego przez lekarza, ewentualnie dokładnie sprawdzić je na ulotce producenta leku. - Leki przeciwgorączkowe często mają podane mniejsze dawkowanie na opakowaniu. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, żeby zminimalizować ryzyko przedawkowania. Czasami może też wynikać z podania dawki według wieku dziecka, a nie jego masy ciała. Lekarz może zalecić większe dawki, uwzględniając właśnie masę ciała dziecka, jeżeli podawane leki przeciwgorączkowe są mało skuteczne - tłumaczy dr Ewa Miśko-Wąsowska. 

Gorączka u dziecka - dawkowanie popularnych leków przeciwgorączkowych

  • Ibufen forte dawkowanie

Zgodnie z informacją producenta, zamieszczoną na ulotce leku Ibufen forte (zawiesina), określając dawkę ibuprofenu należy uwzględnić masę ciała i wiek dziecka. Zwykle stosowana pojedyncza dawka ibuprofenu wynosi od siedmiu do dziesięciu mg/kg, aż do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 30 mg/kg podzielonej na trzy do czterech pojedynczych dawek. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna być mniejsza niż sześć godzin.

  • Apap forte dawkowanie

Zgodnie z informacją producenta, zamieszczoną na ulotce, zalecana dawka leku Apap dla dzieci forte to około 60 mg/kg masy ciała, która jest podzielona na cztery do sześciu dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/kg masy ciała co sześć godzin lub 10 mg/kg masy ciała co cztery godziny.

  • Kidofen duo dawkowanie

Zgodnie z zaleceniem producenta, lek kidofen duo dawkuje się w następujący sposób: dzieci między drugim i piątym rokiem życia (10-20 kg masy ciała): 5 ml 3-4 razy na dobę; dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia (21-40 kg masy ciała): 5-10 ml 3-4 razy na dobę. Dorośli i dzieci po dwunastym roku życia: 10 ml co 4 godziny, nie więcej niż 60 ml na dobę. Leku nie należy podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia.

  • Nurofen dla dzieci forte 

Zgodnie z informacją producenta zamieszczoną na ulotce, lek dawkuje się w następujący sposób: od 5 kg (3 do 5 miesięcy) - 1,25 ml (równowartość 50 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; 7 do 9 kg (6 do 11 miesięcy) - 1,25 ml (równowartość 50 mg ibuprofenu) 3-4 razy na dobę; 10 do 15 kg (1 - 3 lata) - 2,5 ml (równowartość 100 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; 16 do 19 kg (4-5 lat) - 3,75 (równowartość 150 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; 20 do 29 kg (6-9 lat) - 5 ml (równowartość 200 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; 30 do 40 kg (10-12 lat) - 7,5 ml (równowartość 300 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę

  • Ibum forte pure 

Zgodnie z informacją producenta zamieszczoną na ulotce, lek podajemy w następujący sposób: 3-6 miesięcy (5-7,6 kg) - 1,25 ml (50 mg) 3 razy na dobę; 6-12 miesięcy (7,7-9 kg)  - 1,25 ml (50 mg) 304 razy na dobę; 1-3 lata (10-15 kg) - 2,5 ml (100 mg) 3 razy na dobę; 4-6 lat (16-20 kg - 3,75 ml (150 mg) - 3 razy na dobę; 7-9 lat (21-29 kg) - 5 ml (200 mg) 3 razy na dobę; 10-12 lat (30-40 kg) - 7,5 ml (300 mg) - 3 razy na dobę.

Clemastinum i Herbapect - inne popularne leki dla dzieci. Jak je dawkować?

  • Clemastinum - dawkowanie 

Zgodnie z ulotką producenta, syrop Clemastinum należy dawkować w następujący sposób: dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu dwa razy w ciągu doby; dzieci 6–12 lat: 5–10 ml syropu dwa razy w ciągu doby; dzieci 3–6 lat: 5 ml syropu dwa razy w ciągu doby; dzieci 1–3 lat: 2,5–5 ml syropu dwa razy w ciągu doby. Syropu Clemastinum nie należy podawać dzieciom przed ukończeniem roku.

  • Herbapect - dawkowanie 

Syrop Herbapect, zgodnie z ulotką dołączoną przez producenta należy dawkować w następujący sposób: dzieci powyżej 4 lat i młodzież do 18 lat: 2,5 ml syropu 3 do 4 razy dziennie. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA