Fot. Inside Creative House / iStock

Materiał promocyjny

Dwie kreski na teście i co dalej? Polacy mówią, jak przygotowują się na przyjęcie nowego członka rodziny [RAPORT]

Pojawianie się na świecie dziecka to prawdziwa rewolucja. Wiążą się z tym ogromne emocje: od lęku do wszechogarniającego szczęścia. A dodatkowo zmienia się wszystko w naszym otoczeniu:
od sposobu, poprzez zmianę stylu życia do reorganizacji domowej przestrzeni.
Jak się do tego wyzwania przygotowujemy?

Zapytaliśmy Polaków, jakie starania poczynili przed powiększeniem się rodziny. O co zadbali, a na co niekoniecznie zwrócili uwagę. Co jest dla nich wyjątkowo ważne, a czego nie są do końca świadomi.
Ponad ¾ zapytanych podaje zakup ubranek jako podstawową rzecz w przygotowaniu się do pojawienia się małego człowieka w rodzinie. 70% przemeblowuje mieszkanie lub dom. W pierwszej trójce mieści się również zakup kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry noworodka. Rodzice zdają sobie sprawę, że nie każdy preparat nadaje się do każdej skóry, a użycie nieodpowiedniego może być przyczyną podrażnień, a nawet schorzeń skóry dziecka.

Skóra noworodka ma słabo wykształcony płaszcz lipidowy. pH wynosi 6,2-7,5 (po pierwszych 3 tyg. życia spada do 5,0-5,5, ponieważ kwaśny odczyn przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi mikroorganizmów). Grubość naskórka wynosi 40-50 µm. Od 20. tygodnia ciąży przez melanocyty produkowana jest melanina. Ilość jej jest niewystarczająca, przez co dzieci narażone są na oparzenia słoneczne. Zwiększona jest też przepuszczalność na skutek podrażnień i maceracji. Ponieważ bariera skórna u dzieci jest niewystarczająca, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja dostosowana do ich wieku i problemów skórnych.

Przyszli rodzice chcą wiedzieć jak najwięcej o czekającym ich wyzwaniu, więc czytają książki i czasopisma o tematyce parentingowej – aż 53% zapytanych deklaruje, że szuka wiedzy w ten sposób. Zmiana stylu życia, sposobu odżywiania się i uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia to deklaracje kolejnych 46, 45 oraz 42% zapytanych. 37% respondentów chętnie też rozmawia o pierwszych rodzicielskich wyzwaniach z innymi rodzicami lub obserwuje influencerów zajmujących się tematyką parentingową. I tylko 2% zapytanych Polaków deklaruje, że nie zajmuje się żadną z wymienionych aktywności.

Wybierając preparaty dla dzieci, należy pamiętać, że źle dobrana pielęgnacja stwarza zagrożenie dla ochronnej warstwy lipidowej, powoduje nadmierne wysuszenie skóry i w konsekwencji uszkodzenie bariery naskórka. To, co dla dorosłych jest bezpieczne, może przeniknąć do krwiobiegu przez niedojrzałą skórę noworodków i niemowląt oraz spowodować reakcję toksyczną, groźną dla zdrowia. Dlatego preparaty dla najmłodszych nie powinny zawierać substancji zapachowych i barwników i powinny być oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, np. oleje.

Ciekawie przedstawia się sytuacja, gdy analizujemy odpowiedź na pytania “Z czyjej pomocy korzystałeś przy wyborze kosmetyków dla twojego dziecka” i “Z czyjej pomocy będziesz korzystać przy wyborze kosmetyków dla twojego dziecka”. Obecni rodzice – 147 zapytanych osób, czyli w przybliżeniu 77% całej grupy respondentów polegało na opinii położnej środowiskowej, znajomych i rodziny. Opinia ginekologa czy lekarza rodzinnego była ważna tylko dla odpowiednio 14 i 13% z nich.

Natomiast 46 osób, czyli 23% całej grupy to osoby oczekujące dziecka. Przy wyborze preparatów pielęgnacyjnych kierują się one poleceniami członków rodziny (35%), ginekologa (33%) i znajomych (28%). Opinia położnej środowiskowo rodzinnej będzie ważna dla 26% z nich. Zapytają też położnej w szpitalu (24%), farmaceutów (22%) oraz lekarza rodzinnego (22%). Daje to obraz sytuacji, w której zawsze szukamy podpowiedzi u najbliższych (rodziny, zaufanych przyjaciół), czyli chcemy się oprzeć na ich doświadczeniu, ale też potrzebujemy wiedzy pochodzącej wprost od ekspertów i autorytetów medycznych. Chcemy uniknąć błędów w tym zakresie, a wiemy, jakie znaczenie mają badania naukowe dla doboru odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych dla dzieci.

Dbając o skórę noworodka i niemowlęcia należy pamiętać również o dobieraniu odpowiedniej odzieży: luźne, przewiewne ubranka, pozbawione metalowych elementów (mogą wywołać reakcję alergiczną), twardych zatrzasków (mogą uciskać) itd. Powinny być one wyprodukowane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, delikatnych i miękkich, aby nie podrażniały skóry. Należy również kontrolować, czy nie przegrzewamy maluszka, ponieważ termoregulacyjna funkcja skóry nie jest jeszcze w pełni wykształcona.

Istotną sprawą w przygotowaniach do pojawienia się nowego członka rodziny powinien być wybór położnej środowiskowej. Ma ona za zadanie sprawować całkowitą opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietami i noworodkami do 2. miesiąca życia. Jej obowiązki można podzielić na cztery kategorie: promocję zdrowia i profilaktykę chorób, świadczenia pielęgnacyjne, świadczenia diagnostyczne i lecznicze.

Na pytanie, “Czy wybrałaś już swoją położną środowiskowo-rodzinną — czyli czy wypełniłaś deklarację wyboru takiej położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej NFZ?” 69% zapytanych kobiet odpowiedziało twierdząco. 47% z nich wybrało położną w czasie ciąży, a 22% – jeszcze przed zajściem w ciążę. Oznacza to, że mamy świadomość oferowanego przez NFZ wsparcia i chętnie z niego skorzystamy. 16% mam wybrało położną po porodzie. 11% nie dokonało jeszcze takiego wyboru, a tylko 4% nie słyszało o takiej możliwości.

Respondenci zapytani, czym zajmuje się położna środowiskowo-rodzinna, udzielili następujących odpowiedzi: kontroluje rozwój dziecka - 66%, uczy jak dbać o dziecko - 59%, opiekuje się fizycznym zdrowiem matki po porodzie - 43%, opiekuje się psychicznym zdrowiem matki po porodzie – 37%, pomaga w doborze kosmetyków pielęgnacyjnych dla dziecka - 29%, ocenia społeczną i materialną sytuację rodziny - 28% oraz wykonuje szczepienia – 15%. Gdy przyjrzeć się rozkładowi tych odpowiedzi ze względu na płeć respondentów, okaże się, że kobiety wyżej oceniły możliwość uzyskania wsparcia w zakresie zdrowia fizycznego matki po porodzie niż zdrowia psychicznego (51 do 38%), a mężczyźni odwrotnie (35 do 33%).

Polskie rodziny coraz świadomiej podchodzą do kwestii rodzicielstwa, starając się zapewnić jak najlepsze warunki dla swoich dzieci: chcą dbać o ich zdrowie oraz prawidłowy rozwój. Szukają informacji u ekspertów medycznych oraz doświadczonych, zaufanych osób. Opierają się na badaniach naukowych, nie chcą ryzykować narażania zdrowia swoich dzieci. Przygotowując się do pojawienia się nowego członka rodziny, starają się przemyśleć i zadbać o każdy aspekt związany z opieką nad maluszkiem. Dlatego wybierając produkty dla dzieci, dokładnie analizują ich skład, radzą się specjalistów i konsultują z bliskimi swoje wybory.

Materiał promocyjny ZIAJA MED.

Reklama