Leukocyty w moczu: przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Leukocyty, czyli krwinki białe, są ważnym składnikiem krwi, ale mogą być obecne także w moczu. O czym świadczy nadmierna ilość leukocytów w moczu? Kiedy sytuacja powinna niepokoić i co wówczas robić?

Leukocyty - co to takiego?

Leukocyty, czyli krwinki białe to elementy morfotyczne krwi. Żyją od kilku dni do 20 lat. Odpowiadają przede wszystkim za właściwą reakcję immunologiczną organizmu.

Leukocyty, choć są ważnym składnikiem krwi, występują także w moczu. By zjawisko uznać za fizjologiczne, w moczu badanym pod mikroskopem nie powinno się obserwować:

  • u dorosłego więcej niż pięć leukocytów w polu widzenia,
  • u dziecka norma obejmuje do 10 komórek w polu widzenia.

Gdy poziom leukocytów jest znacznie podwyższony, mówimy o leukocyturii, która najczęściej jest wywołana przez zapalenie układu moczowego.

Leukocyty w moczu - zapalenie układu moczowego

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu leukocytów w moczu są choroby układu moczowego, takie jak:

  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • kamica nerkowa.

Wówczas zmianom biochemicznym moczu (mleczny lub biały mocz) towarzyszą takie objawy jak gorączka, ból podbrzusza, bolesne i częste oddawanie moczu;

Ponieważ zadaniem leukocytów jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami, w czasie infekcji liczba białych krwinek w moczu jest podwyższona - są niezbędne do zwalczania patogenów.

Za zakażenia układu moczowego zazwyczaj odpowiedzialne są: bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, chlamydie.

Leukocyty w moczu - przyczyny

Innymi przyczynami podwyższonego poziomu leukocytów w moczu mogą być:

  • zapalenie przydatków,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • przewlekła niewydolność krążenia,
  • odwodnienie,
  • ciąża,
  • stosowanie niektórych leków (stosowane w nadciśnieniu i chorobach serca, antybiotyki),
  • duży wysiłek fizyczny w dniu poprzedzającym badanie.

Leukocyty w moczu - rozpoznanie i leczenie

Aby sytuacja się ustabilizowała, czyli by pacjent wrócił do zdrowia, a poziom białych krwinek w moczu do normy, należy wyleczyć  infekcję. Aby to zrobić, najpierw należy oznaczyć leukocyty w moczu.

Leukocyty w moczu oznacza się podczas ogólnego badania moczu. Stwierdzenie podwyższonego poziomu leukocytów w moczu wymaga wykonania dalszych badań (bądź ich powtórzenia), by potwierdzić bądź wykluczyć chorobę. Niezbędna jest konsultacja lekarska, ponieważ konieczna może być antybiotykoterapia.

Warto pamiętać, że nie każdy wynik stwierdzający zbyt dużą liczbę leukocytów oznacza infekcję. Zdarza się, że problemem jest nie stan chorobowy, a niewłaściwe pobranie próbki moczu. To dlatego warto powtórzyć badanie, pamiętając o tym, by:

  • przed pobraniem próbki podmyć się wodą i mydłem,
  • nie wycierać się,
  • złapać środkowy strumień moczu (nie początkowy).

Leukocyty w moczu u dzieci

Leukocyty w moczu dziecka stwierdza się w wyniku ogólnego badania moczu, z tym, że nieco inaczej wyglądają normy. W przypadku dzieci uznaje się, że 10 leukocytów w moczu, w polu widzenia, nie jest sytuacją niepokojącą - ma charakter fizjologiczny. Dopiero wyższe wartości wymagają dalszej diagnostyki.

Leukocyty w moczu dziecka powyżej normy najczęściej wskazują na zakażenia układu moczowego (ZUM). Wówczas często objawami towarzyszącymi są:

Jeśli dziecko cierpi na nawracające zakażenia układu moczowego, konieczna jest specjalistyczna diagnostyka oraz leczenie prowadzone przez lekarza z poradni nefrologicznej.

Leukocyty w moczu a ciąża

U ciężarnych liczba leukocytów w moczu nie powinna przekraczać pięciu. Większa ilość białych krwinek może oznaczać stan zapalny lub zakażenie układu moczowego. Wówczas należy umówić się wizytę do ginekologa i wykonać posiew moczu, by ustalić przyczynę infekcji.

W czasie ciąży infekcje układu moczowego zdarzają się częściej, ze względu na to, że płód uciska na pęcherz, przyszłe mamy nie do końca opróżniają pęcherz (a w zalegającym moczu łatwiej rozwijają się bakterie), nie bez znaczenia jest obniżona odporność.

Podwyższonej ilości leukocytów w moczu nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone zakażenia i choroby mogą być niebezpieczne.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA