Skąd ten kaszel?

Zwykle zwiastuje infekcję wirusową lub bakteryjną, ale może też mieć inne przyczyny

Dziecko zaczyna kaszleć, gdy śluzówka wyściełająca jego drogi oddechowe zostanie czymś podrażniona, a organizm w odruchu obronnym stara się pozbyć intruzów. Ale kaszel kaszlowi nierówny...

W przypadku malutkiego niemowlęcia jest zawsze niepokojący, choć przyczyna może okazać się niegroźna. Nie należy go jednak lekceważyć, bo może być symptomem zapalenia oskrzeli, płuc czy innej, wymagającej leczenia choroby. Dlatego ważne jest, żeby nauczyć się rozpoznawać jego charakter i przyczyny.

Suchy

Zwykle jest objawem infekcji w początkowej lub końcowej fazie. Maluch pokasłuje od czasu do czasu, częściej w nocy. Jeśli towarzyszą temu inne objawy - ból gardła, katar, gorączka - wszystko jest jasne, to przeziębienie, czyli infekcja, najczęściej wirusowa. Suchy kaszel może się utrzymywać nawet przez tydzień po powrocie dziecka do zdrowia, ale systematycznie zanika. Jeżeli tylko maluch nie ma gorączki i ogólnie czuje się dobrze, nie ma powodów do obaw, kaszel sam ustąpi.

Wilgotny

Gdy zakażenie się rozwija, wzrasta ilość zapalnej wydzieliny, która nie tylko spływa z nosa po tylnej ścianie gardła, ale przedostaje się i jest produkowana w tchawicy, a niekiedy także w większych oskrzelach. Malec stara się ją odkrztusić i kaszle.

Ulgę przyniesie mu częste (ale bardzo delikatne) opróżnianie noska gruszką z szeroką końcówką lub specjalnym aspiratorem, zakraplanie do nosa soli fizjologicznej i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest także, by maluch dużo i często pił.

W wykrztuszaniu zalegającej wydzieliny może pomóc dziecku oklepywanie.

Sam maluch nie ma bowiem w pełni wykształconego odruchu kaszlu, poza tym jego mięśnie nie są na tyle silne, by wytworzyć w płucach ciśnienie wystarczające do odkaszlnięcia wydzieliny.

Dziecku oklepuje się plecy, piersi i boki.. Robi się to dłonią zwiniętą w łódkę, od dołu ku górze. Film instruktażowy z pokazem tego zabiegu można znaleźć np. na stronie http://www.kaszeludzieci.pl/

Najlepiej oklepywać malca dwa razy dziennie - rano i późnym popołudniem (na dwie-trzy godziny przed pójściem spać, by kaszel nie męczył dziecka w czasie snu). Uwaga, nie należy tego robić bezpośrednio po karmieniu.

Dobrze jest układać dziecko tak, by jego główka była wyżej niż reszta ciała. Gdy malec leży w łóżeczku, najlepiej podłożyć pod materac jasiek lub zwinięty koc (niemowlę nie powinno spać na poduszce).

Krztuszący

Może świadczyć o zapaleniu oskrzelików, do którego dochodzi najczęściej na skutek zakażenia wirusowego. U niemowląt nawet niewielka ilość śluzu w oskrzelach zmniejsza przepływ powietrza i wentylację płuc. Dziecko oddycha z wyraźnym wysiłkiem, ma przyspieszony oddech, stęka. To skutek zatkania drobnych oskrzeli przez złuszczone nabłonki błony śluzowej. Ponieważ do krwi nie dociera tyle tlenu, ile trzeba, dziecku zaczynają sinieć usta, palce, ma bladoszarą skórę, może być bardzo niespokojne.

Trzeba jechać do szpitala, gdzie chory malec dostanie tlen do oddychania i ewentualnie antybiotyk lub będzie leczony objawowo. Po chorobie

Może męczyć dziecko przez wiele dni po przebytym przeziębieniu lub grypie. To typowe dla większości infekcji wirusowych. Maluch jest już zdrowy, a kaszel nie daje mu spać, męczy i w nocy, i rano. Pojawia się przy każdej zmianie temperatury - i po wyjściu na dwór, i po powrocie do ciepłego domu. Zniszczona przez wirusy śluzówka jest szczególnie wrażliwa. Trzeba pilnować, żeby w okresie rekonwalescencji malec nie stykał się z chorymi dziećmi, bo łatwo może się znów zarazić. Szczekający

Jest bardzo męczący, atakuje salwami i przypomina szczekanie psa. Przychodzi nagle w nocy i przeszkadza dziecku spać (czasem ma ono też wyraźną chrypkę). Świadczy o tzw. podgłośniowym zapaleniu krtani, która została zaatakowana przez wirusy lub alergeny. Dziecku jest duszno, trudno mu zaczerpnąć powietrza, przy wdechu słychać świst (czasem nawet z daleka).

Jeśli na dworze jest zimno, można na chwilę otworzyć szeroko okno, chłodne powierze powinno maluchowi pomóc. Można też odkręcić w łazience kran z ciepłą wodą - wilgotne powietrze ułatwia oddychanie.

Jeżeli nie ma poprawy, trzeba szybko wezwać pogotowie lub jechać na ostry dyżur laryngologiczny. Drogi oddechowe niemowlęcia są wąskie i nawet niewielki obrzęk może spowodować poważną duszność nawet zagrażającą życiu. Lekarz poda dziecku lek sterydowy, który szybko zmniejszy obrzęk krtani.

Napadowy

Charakterystyczny dla alergii wziewnej. Poprzedza go napadowe kichanie i obfity wodnisty katar. Jeżeli dziecko kaszle głównie w domu, w nocy lub nad ranem, prawdopodobnie uczula je coś z najbliższego otoczenia (roztocza żyjące w kurzu, pierze, pleśń, sierść zwierząt). Kaszel alergiczny jest zwykle suchy i płytki, nie towarzyszą mu inne objawy infekcji. W alergii często prowokowany jest wysiłkiem. Gwałtowny

Bywa spowodowany dostaniem się ciała obcego do oskrzeli (np. okruszka lub innego drobnego przedmiotu, np. koralika, orzeszka, fragmentu zabawki). Dziecko zaczyna się krztusić. Kaszel to odruch obronny, który pozwala mu pozbyć się ciała obcego. Jeżeli to się nie uda się, trzeba mu pomóc.

Jak udzielić pierwszej pomocy w razie zakrztuszenia, można się dowiedzieć zaglądając na stronę fundacji Akogo ( http://www.akogo.pl/MedycynaPomoc.html

Więcej o: