Rodzaje kaszlu u dzieci: suchy, mokry, szczekający

W zależności od tego, jaki kaszel ma charakter, kiedy się pojawia i co mu towarzyszy, może oznaczać zupełnie różne rzeczy.

Kaszel: czym jest

Kaszel to tylko objaw podrażnienia przez bardzo różne czynniki zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych. W przypadku malutkiego niemowlęcia jest zawsze niepokojący, choć przyczyna może okazać się niegroźna. Nie należy go jednak lekceważyć, bo może być symptomem zapalenia oskrzeli, płuc, zachłyśnięcia czy innej, wymagającej leczenia, choroby. Dlatego ważne jest, żeby nauczyć się rozpoznawać jego charakter i przyczyny.

Kaszel suchy

Kaszel suchy najczęściej oznajmia infekcję , zwykle początkową lub końcową jej fazę. Maluch pokasłuje od czasu do czasu, częściej w nocy. Jeśli towarzyszą temu inne objawy - ból gardła, katar, gorączka - wszystko jest jasne, to przeziębienie, czyli infekcja, zwykle wirusowa.

Suchy kaszel może się utrzymywać, systematycznie zanikając, nawet przez tydzień po wyzdrowieniu. Jeżeli tylko maluch nie ma gorączki i ogólnie czuje się dobrze, nie ma powodów do dalszych obaw, kaszel po prostu sam ustąpi.

Kaszel wilgotny

Kaszel mokry - w okresie rozwijania się zakażenia, wzrasta ilość zapalnej wydzieliny , która nie tylko spływa z nosa po tylnej ścianie gardła, ale przedostaje się i jest produkowana w tchawicy, a niekiedy i większych oskrzelach. Malec stara się ją odkrztusić i kaszle . Konieczne jest częste (ale zawsze delikatne) opróżnianie noska gruszką z szeroką końcówką lub specjalnym aspiratorem, wysokie układanie malucha w łóżeczku i zakraplanie do nosa soli fizjologicznej. Wskazane jest także obfite pojenie i nawilżanie powietrza.

Kaszel krztuszący

Kaszel krztuszący może świadczyć o zapaleniu oskrzelików , do którego dochodzi najczęściej na skutek zakażenia wirusowego. U niemowląt już niewielka ilość m.in. śluzu w oskrzelach zmniejsza przepływ powietrza i wentylację płuc. Dziecko oddycha z wyraźnym wysiłkiem, ma przyspieszony oddech, stęka. To skutek zatkania drobnych oskrzeli przez złuszczone nabłonki błony śluzowej.

Ponieważ do krwi nie dociera tyle tlenu, ile trzeba, dziecku zaczynają sinieć usta, palce, ma bladoszarą skórę, może być bardzo niespokojne. Trzeba jechać do szpitala, gdzie otrzyma tlen do oddychania i ewentualnie antybiotyk lub podjęte zostanie leczenie objawowe.

Kaszel po chorobie

Kaszel może męczyć starsze niemowlę przez wiele dni po przebytym przeziębieniu lub grypie. To typowe dla większości infekcji wirusowych. Maluch jest już zdrowy, a kaszel nie daje mu spać, męczy i w nocy, i rano. Pojawia się przy każdej zmianie temperatury - i po wyjściu na dwór, i po powrocie do ciepłego domu. Zniszczona przez wirusy śluzówka jest szczególnie wrażliwa. Trzeba pilnować, żeby w okresie rekonwalescencji malec nie stykał się z chorymi dziećmi, bo łatwo może się znów zarazić.

Kaszel szczekający

Kaszel szczekający jest bardzo męczący, atakuje salwami, przypomina szczekanie psa, przychodzi nagle blisko północy i przeszkadza dziecku spać (czasem ma ono także wyraźną chrypkę). Taki kaszel świadczy o tzw. podgłośniowym zapaleniem krtani zaatakowanej przez wirusy lub alergeny. Dziecku jest duszno, trudno mu zaczerpnąć powietrza, przy wdechu słychać świst (czasem nawet z daleka). Ulgę przynoszą inhalacje, wyjście na świeże powietrze. Gdy to nie pomaga, trzeba szybko wezwać pogotowie lub jechać na ostry dyżur laryngologiczny (jeśli taki jest). Drogi oddechowe niemowlęcia są wąskie i nawet niewielki obrzęk może spowodować poważną duszność nawet zagrażającą życiu. Lekarz poda lek niwelujący obrzęk, najczęściej steryd wziewny lub doodbytniczy, podskórny, dożylny lub domięśniowy, może wykonać inhalację z adrenaliny. Czasem w łagodniejszych postaciach wystarczy oddychanie zimnym powietrzem i jakiś lek przeciwhistaminowy.

Kaszel napadowy

Kaszel napadowy jest charakterystyczny dla alergii wziewnej. Poprzedza go napadowe kichanie i obfity wodnisty katar. Jeżeli dziecko kaszle głównie w domu, w nocy lub nad ranem, prawdopodobnie uczula je coś z najbliższego otoczenia (roztocza żyjące w kurzu, pierze, pleśń, sierść zwierząt). Kaszel alergiczny jest zwykle suchy i płytki, nie towarzyszą mu inne objawy infekcji. W alergii często prowokowany jest wysiłkiem.

Kaszel gwałtowny

Gwałtowny kaszel bywa spowodowany dostaniem się ciała obcego do oskrzeli (np. okruszka i wielu najrozmaitszych drobnych przedmiotów, np. tabletki, orzeszka, fragmentu zabawki, spinacza). Dziecko zaczyna się krztusić. Jeżeli nie uda mu się z twoją pomocą wykaszleć ciała obcego, jak najszybciej jedź z nim do szpitala.

Kaszel przewlekły

Zdarza się często w domach palaczy, a jego przyczyną jest podrażnienie dróg oddechowych przez dym papierosowy . Dym poraża rzęski, których zadaniem jest usuwanie bakterii, wirusów i ciał obcych z powierzchni nabłonka dróg oddechowych. Niemowlę, które jest biernym palaczem, znacznie częściej choruje, bo jego układ oddechowy, stale narażony na walkę z dymem, jest bezradny wobec wirusów i bakterii.

Jak możesz pomóc

Przed snem podaj herbatę z melisy - powinna pomóc przy suchym kaszlu. Dostępne w aptece syropy dla niemowląt mają działanie przede wszystkim wykrztuśne, powinny więc być stosowane wyłącznie przy mokrym kaszlu.

Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka. Na kaloryferach rozwieszaj mokre ręczniki, stawiaj pojemniki z wodą, używaj bezpiecznych nawilżaczy.

Skrop poduszkę olejkiem eukaliptusowym, sosnowym, jodłowym lub Olbas - to ułatwi mu oddychanie przez sen. W ciągu dnia w miejscu niedostępnym dla dziecka ustaw pojemnik z gorącą wodą i paroma kroplami olejku. Unosząca się para przyniesie malcowi ulgę. Olejków nie wolno stosować, gdy maluch ma alergię.

Nawilżaj wysuszone gardło - dbaj, by maluch często pił niewielkie porcje wody. Przy mokrym kaszlu pomocna będzie herbatka z sokiem malinowym czy cytryną, bo ułatwia odkrztuszanie gęstej wydzieliny.

Układaj wysoko w łóżeczku - uniesiona głowa ułatwi dziecku oddychanie i odkrztuszanie, zapobiegnie też spływaniu wydzieliny z nosa i powikłaniom w postaci zapalenia ucha.

Nacieraj maściami rozgrzewającymi (np. Depulol, PulmexBaby, RubArom) - ułatwi to odrywanie się śluzu od ścian oskrzeli. Można to robić u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Po nasmarowaniu pleców i klatki piersiowej trzeba włożyć dziecku piżamkę i dokładnie je przykryć.

Kaszel: co zrobi lekarz

Kaszel jest jedynie objawem, a nie chorobą. Nie oczekuj, że lekarz przepisze leki, jeśli poza kasłaniem dziecku nic nie dolega. Niemowlętom nie podaje się syropów na suchy kaszel, gdyż wiele leków przeciwkaszlowych nie tylko hamuje odruch kaszlowy, ale upośledza i tak niezbyt już efektywne oddychanie. Tylko w wyjątkowych przypadkach lekarz może przepisać syrop dla tak malutkiego dziecka.

Jeśli suchy kaszel bardzo męczy niemowlę i uniemożliwia mu sen, w wyjątkowych sytuacjach lekarz może polecić syrop uśmierzający odruch kaszlowy.

Jeśli w tym jak maluch kaszle lekarz dosłucha się niepokojących tonów, może - mimo iż maluch nie ma np. gorączki - skierować nawet malutkie niemowlę na prześwietlenie klatki piersiowej. Maluchów w pierwszych miesiącach życia zapalenie gardła może w ciągu kilku godzin przejść w zapalenie oskrzeli, a to w zapalenie płuc.

  Kaszel i zgaga u dziecka - skierowanie do laryngologa?

  Kaszel po infekcji dróg oddechowych - jak długo może trwać?

  Kaszel bez objawów alergii i leczenie sterydami?

  Kaszel u dziecka - kąpiel zabroniona?

  Kaszel podczas snu - co może być przyczyną?

  Przeczytaj też: kaszel suchy

  Więcej o: