Koronawirus u dzieci. Dwa najważniejsze objawy, które odróżniają COVID-19 od grypy

Objawy koronawirusa u dzieci są nieco inne niż te u dorosłych. Gorączka zwykle jest niższa albo w ogóle nie występuje. Ponadto dzieci często przechodzą zakażenie zupełnie bezobjawowo. Jakie jednak symptomy są znaczące i powinny nas zaniepokoić?

Koronawirus a grypa u dzieci

Początkowe objawy zakażenia koronawirusem są podobne do grypy. Występuje gorączka, kaszel, bóle gardła, biegunki. Zmęczenie, silne bóle głowy i mięśni występują w obu chorobach. Jednak przy grypie są znacznie częstsze.

Co ważne u dzieci chorych na grypę rzadko występuje katar i bój gardła. Temperatura może być jednak podwyższona nawet do 39-40 stopni Celsjusza.

W przypadku zakażenia koronawirusem charakterystyczne są duszności i spłycony oddech. Katar, zatkany nos czy kichanie raczej nie występują. To typowe dla przeziębienia objawy. Gorączka może być niższa niż w przypadku zakażenia koronawirusem. Dzieci mogą jej nawet nie mieć w ogóle.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Koronawirus i grypa – najważniejsze objawy u dzieci

Podsumowując, u dzieci zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle objawia się:

  •     utratą apetytu,
  •     bólem głowy,
  •     bólem gardła,
  •     ogólnym zmęczeniem,
  •     gorączką,
  •     wysypką skórną.

Dla rozróżnienia, u osób dorosłych zakażenie koronawirusem objawia się najczęściej:

  •     kaszlem,
  •     dusznością,
  •     gorączką,
  •     utratą apetytu.

Koronawirus a grypa – dwa najważniejsze objawy

Najważniejszym objawem, który bez trudu pozwoli odróżnić koronawirusa od grypy jest utrata węchu oraz smaku. Może to towarzyszyć utracie apetytu. Ale nie musi. Gdy dziecko zacznie więc skarżyć się na brak smaku ulubionych potraw, nie zwlekaj. To nie jest grypa. Podejmij odpowiednie środki działania.

Drugim objawem, który powinien nas zaniepokoić jest wsypka. Pojawia się ona wyłącznie u dzieci zakażonych koronawirusem. Potwierdzają to doniesienia badaczy:

Odkryliśmy też, że wysypki skórne mogą być dość powszechną cechą koronawirusa u dzieci, nawet tak małych jak niemowlęta. Zmiany skórne mogą pojawić się przed innymi objawami lub po innych objawach.

– tłumaczy prof. Tim Spector, epidemiolog genetyczny z King's College London.

Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci różnią się od objawów, które obserwujemy u dorosłych

- dodaje ekspert, który wraz ze swoim zespołem do zbierania danych wykorzystał aplikację Covid Symptom Tracker. Dzięki niej naukowcy rozróżnili objawy świadczące o COVID-19. Z aplikacji korzysta już ponad 300 tysięcy dzieci w Wielkiej Brytanii.

Więcej o: