Ibuprofen dla dzieci to - obok paracetamolu - główny składnik domowej apteczki. Obydwa są skuteczne, zdarza się jednak, że dziecko na którąś z substancji reaguje lepiej. To, czy lek działa zależy też od tego, czy podajemy go prawidłowo - odpowiednią dawkę, w odpowiednich odstępach czasu.
Ibuprofenu nie zaleca podawać się dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, a ostrożność należy zachować przy podawaniu leku do 12 roku życia.
Ibuprofen możemy podać, gdy chcemy zbić gorączkę, zlikwidować bóle towarzyszące różnym infekcjom (np. zatok, gardła, ucha środkowego czy dróg moczowych), w czasie bolesnego ząbkowania. Co ważne w chorobach infekcyjnych, ibuprofen - oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego - ma działanie przeciwzapalne.
Nie zbijamy gorączki od razu, gdy przekroczy umowne 36,6 stopnia. Po leki przeciwgorączkowe sięgamy, gdy jest wyższa niż 38 stopni.
To, czy podamy czopki, syrop czy tabletki zależne jest od wieku dziecka, a także od dolegliwości. Niemowlętom najłatwiej będzie zaaplikować czopek, jednak ta metoda nie sprawdzi się, gdy dziecko ma biegunkę. Podając lek w ten sposób powinniśmy mieć też świadomość, że może on wchłaniać się wolnej, efekt jest też mniej przewidywalny, zależy np. od stopnia wypełnienia jelit masami kałowymi. Ibuprofenu w syropie nie podamy z kolei, gdy dziecko wymiotuje, a tabletki potrafią połykać starsze dzieci (choć nie wszystkie).
Zarówno ibuprofen jak i paracetamol należy stosować w dawkach odpowiednich do masy ciała dziecka. Najlepiej w czopkach, aby uniknąć wymiotów (wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko ma biegunkę - wtedy substancja aktywna podana doodbytniczo nie ma szans, aby się wchłonąć).
Dawkowanie ibuprofenu zależy od produktu, który wybraliśmy - czy są to czopki, syrop (zawiesina) czy tabletki. Dokładne informacje dotyczące podania leku znajdziemy na opakowaniu i dołączonej do niego ulotce. Wraz z lekiem otrzymamy także miarkę - łyżeczkę lub specjalna strzykawkę, dzięki której odmierzymy odpowiednią ilość leku.
Maksymalna dobowa dawka ibuprofenu to 40 mg/kg masy ciała. Lek można podać maksymalnie trzy razy na dobę, nie częściej niż co sześć godzin. Ibuprofen zaczyna działać około 30-60 minut po przyjęciu.
Jeśli dziecko gorączkuje z powodu ostrej infekcji lub męczy je ciągły ból, wybrany lek podajemy w stałych dawkach i odstępach czasu - według tego, co napisano w ulotce dołączonej do leku. W pozostałych przypadkach lek przeciwbólowy stosujmy doraźnie. Przed podaniem zawsze trzeba jednak ustalić przyczynę bólu. Przeczytaj więcej: Środki przeciwbólowe
Pierwszym ograniczeniem jest wiek - ibuprofenu nie zaleca się podawać dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia. Tego leku nie powinno się stosować także:
Wśród niepożądanych działań ibuprofenu wymienia się m.in.:
Najczęściej problemem jest smak - możemy zdecydować się na zakup zawiesiny w innym, bardziej lubiany przez dziecko smaku. Można też spróbować podać preparat innej firmy - syropy różnią się od siebie nie tylko smakiem i konsystencją. Więcej na ten temat: Co zamiast ibuprofenu?
Lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol, który może być stosowany niezależnie od przyczyny i wieku. Ibuprofen ma jednak także działanie przeciwzapalne, działa nie tylko przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W wielu sytuacjach (np. podczas ząbkowania, czy podczas kontuzji) ibuprofen poradzi sobie lepiej, bo dodatkowo zahamuje rozwój stanu zapalnego - działa on nie tylko objawowo, ale i przyczynowo. Należy jednak pamiętać, że ma on większe niż paracetamol ograniczenia w stosowaniu.
Leki z ibuprofenem dla dzieci kosztują około 10-30 złotych. Wiele zależy od miejsca, w którym będziemy je kupować, od firmy, a także od tego, w jakiej formie będzie lek. Najdroższe są zawiesiny forte. Za ibuprofen w tabletkach lub miękkich kapsułkach zapłacimy mniej niż 10 zł, jednak nie wszystkie dzieci (mowa o starszakach) potrafią je połknąć.
To także może cię zainteresować: