Paracetamol dla dzieci: dawkowanie, metody podawania

Paracetamol dla dzieci to popularny środek przeciwgorączkowy. Jak działa, kiedy go stosujemy i w jakich dawkach? A forma? Paracetamol znajdziemy w czopkach, w syropie, a także w tabletkach.

Paracetamol dla dzieci: jak działa?

Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (ma wpływ na tzw. działanie centralne) łagodzi gorączkę i odczucie wyboru.

Po tę substancję możemy sięgać w każdym bólu i w każdej gorączce, niezależnie od przyczyny.

Od kiedy paracetamol?

Paracetamol może być stosowany u noworodków, mogą go przyjmować także kobiety w ciąży i karmiące - jest rekomendowany jako bezpieczny. Do wieku dziecka dopasujemy formę podania leku - najmłodszym podamy czopek, starszakom - syrop, a większe dzieci mogą połknąć tabletkę (oczywiście jeśli potrafią już robić).

Kiedy podać paracetamol

Nie powinniśmy sięgać po leki przeciwgorączkowe od razu, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 36,6 st. C. Stosuje się je przy temperaturach 38,5 - 39 st. C. Dlaczego? Tzw. stan podgorączkowy to czas, gdy organizm jest pobudzony do działania, podwyższona temperatura mobilizuje układ odpornościowy do walki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Leki obniżające gorączkę u dziecka: jedni podają za często, inni unikają jak ognia. Co radzi pediatra?

Gorączka u dziecka - jak reagować?

Sposób podania leku

Formę dopasujmy do wieku dziecka, a także do występujących objawów. Niemowlęciu lepiej zaaplikować czopek, ale jeśli ma biegunkę, lepiej podać lek w innej formie.

Starszakom paracetamol najczęściej podajemy w formie syropu, często sięgamy po wersję silniejszą (forte), która wymaga podania mniejszej objętości. Z podania leku w tej formie zrezygnujmy, gdy dziecko wymiotuje lub ma torsje.

Paracetamol dla dzieci: dawkowanie

Dawkowanie paracetamolu jest uzależnione od wagi dziecka, a szczegółowe zalecenia znajdziemy na opakowaniu i/lub na ulotce dołączonej do leku.

 • Paracetamol - czopki zawierają substancję czynną w różnych dawkach, wybierzmy taką wersję, abyśmy nie musieli później kroić czopka na części, lepiej mieć gotową do podania dawkę
 • Paracetamol w tabletkach możemy stosować u dzieci powyżej 6 roku życia (o ile potrafi połknąć tabletkę) - niektórzy producenci nie zalecają stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia
 • Paracetamol w zawiesinie - do opakowania dołączona jest strzykawka bądź łyżeczka z miarką, które umożliwiają dokładne odliczenie odpowiedniej dawki leku

Na opakowaniu (i w ulotce) zazwyczaj mamy podaną dawkę jednorazową i dawkę dobową. Paracetamol możemy podawać co cztery godziny, nie częściej niż sześć razy na dobę.

Nie należy przekraczać dozwolonej dawki leku, nie można go też dawać "na zapas", gdy dziecku nic się nie dzieje. Przed podaniem paracetamolu przeczytajmy dokładnie ulotkę, a jeśli chcemy podać lek noworodkowi lub niemowlęciu - skonsultujmy się z pediatrą. Leku nie powinniśmy stosować także dłużej niż trzy dni.

Paracetamol zaczyna działać minimum 30 minut po podaniu (czasem dolegliwości ustępują dopiero po godzinie).

Paracetamol: przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki leku - substancję aktywną (czyli paracetamol) oraz substancje pomocnicze. Przeciwwskazaniem do podania paracetamolu jest ciężka niewydolność nerek lub wątroby.

Skutki uboczne podania paracetamolu

Objawy niepożądane występują niezwykle rzadko, ale mogą pojawić się m.in.:

 • reakcje uczuleniowe (np. pokrzywka, rumień)
 • zaburzenia czynności wątroby
 • duszność
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi

Informacje o działaniach niepożądanych i częstotliwość ich występowania znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania.

Lek jest nieskuteczny

Najczęściej paracetamol nie działa, ponieważ jest podawany w zbyt małych dawkach lub w nieodpowiednich - zbyt rzadkich - odstępach czasu.

Paracetamol a ibuprofen

Paracetamol jest tzw. lekiem pierwszego wyboru, możemy po niego sięgać niezależnie od wieku i przyczyny. Z kolei ibuprofen, oprócz łagodzenia gorączki i bólu, ma także działanie przeciwzapalne. Nie można go jednak stosować u niemowląt, które nie mają jeszcze pół roku. Ibuprofenu nie powinno podawać się w chorym na choroby zakaźne oraz przy dolegliwościach żołądkowych. Czyli m.in.:

 • przy skazach krwotocznych
 • w czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
 • przy niewydolności nerek i wątroby
 • gdy występuje dychawica oskrzelowa
 • przy ostrej biegunce
 • przy mononukleozie
 • przy ospie wietrznej i półpaścu

Paracetamol czy ibuprofen na ząbkowanie?

Na bolesne ząbkowanie zdecydowanie bardziej sprawdzi się ibuprofen, ponieważ ma on także działanie przeciwzapalne - nie tylko uśmierzy ból i obniży gorączkę, ale uderzy także w przyczynę i złagodzi stan zapalny dziąseł.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.