Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie oskrzeli u dzieci to dosyć częsta dolegliwość. Ta choroba, najczęściej wywoływana przez wirusy, nie jest tak poważna jak zapalenie płuc, ale nie powinno się jej bagatelizować. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i starszych dzieci wymaga leczenia, bo powikłania mogą być groźne.
Zobacz wideo

Zapalenie oskrzeli u dzieci występuje dość powszechnie, jednak rodzic nie powinien sam stawiać takiej diagnozy. Jakie objawy powinny niepokoić na tyle, by wybrać się z maluchem do pediatry?

Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy

Zwykle zaczyna się od kataru i/lub podrażnionego gardła. Dziecko jest także często marudne, zniecierpliwione, obolałe. Jeżeli po 3-4 dniach infekcji u malucha pojawi się gorączka i męczy go suchy, przechodzący w mokry, kaszel (wywołujący nawet wymioty), należy pokazać go lekarzowi. Pediatra najprawdopodobniej zajrzy dziecku do gardła, sprawdzi węzły chłonne, osłucha klatkę piersiową.

Objawy zapalenia oskrzeli:

  • - katar, podrażnione gardło- to pierwsze sygnały,
  • - ogólne rozbicie, ból ciała, głowy,
  • - gorączka (niekoniecznie, zazwyczaj niewysoka),
  • - suchy, przechodzący w mokry kaszel,
  • - kaszel uporczywy, napadowy, może wywoływać wymioty.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci

Dziecko, któremu lekarz postawi diagnozę "zapalenie oskrzeli", powinno jak najwięcej odpoczywać, dużo pić. Z katarem można próbować radzić sobie domowymi sposobami, nawilżać powietrze w mieszkaniu i sięgnąć m.in. po maść majerankową i sól fizjologiczną. Pediatra może przepisać leki na obniżenie gorączki, odksztuszanie wydzieliny, a także rozkurczające oskrzela.

 

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Opiekun malucha powinien także kilka razy dziennie oklepywać malucha - ułatwi mu to pozbycie się śluzu z oskrzeli. Jak to zrobić? Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak, by jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki dłonią złożoną w łódkę po obu stronach kręgosłupa.

Ponieważ zapalenie oskrzeli to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, wywołany najczęściej przez wirusy powodujące przeziębienie i grypę, a rzadziej przez bakterie, pediatra zazwyczaj zaleca leczenie objawowe i nie przepisuje antybiotyków. Wszystko zależy jednak od stanu chorego i innych czynników - choćby wieku dziecka. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka częściej będzie leczone właśnie antybiotykiem, ponieważ jego mniej rozwinięta odporność to większe ryzyko, że zachoruje na zapalenie płuc .

Zapalenie oskrzeli u dzieci a zapalenie płuc

Zapalenie oskrzeli u dziecka może oczywiście przerodzić się w zapalenie płuc, ale nie ma co panikować, trzeba obserwować. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Do lekarza trzeba udać się, jeżeli kaszel stanie się bardzo męczący i suchy, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, traci apetyt, gdy zauważymy zasinienie wokół ust. Szczególnie szybkiej reakcji wymaga przyspieszony lub utrudniony oddech.

Jeżeli zapalenie oskrzeli u niemowlaka lub starszego dziecka powraca często, istnieje ryzyko, że lekarz będzie podejrzewał u malucha alergię lub astmę . Przyjmuje się, że jeżeli choruje co najmniej trzy razy w ciągu pół roku, a kaszel i świszczący oddech występują również między chorobami, należy to sprawdzić. W przypadku diagnozy stwierdzającej astmę, przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, przeważnie w krótkim czasie prowadzi do ustąpienia lub wyraźnego złagodzenia objawów choroby.

Jeżeli lekarz często diagnozuje zapalenie oskrzeli u dziecka, może także trzeba będzie wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą obecność... pasożytów. Niestety, niektóre, rozprzestrzeniając się w organizmie, mogą wywoływać tę chorobę.

Zapalenie oskrzeli zazwyczaj trwa około tygodnia, ale trzeba liczyć się z tym, że kaszel może męczyć dziecko jeszcze nawet przez kilka tygodni.

To także może cię zainteresować:

 

Zapalenie oskrzelików

 

Grypa - prawdy i mity

 

Świat się hartuje

Więcej o: