Leki przeciwgorączkowe: paracetamol i ibuprofen - czym się różnią?

Gdy temperatura u dziecka przekracza 38°C, podajemy maluchowi lek przeciwgorączkowy. Przeczytajcie, który preparat wybrać i w jakiej formie go podać. Wybór zależy bowiem w dużej mierze od przyczyny dolegliwości.
  • - leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które podają się dzieciom to paracetamol lub ibuprofen
  • - paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo
  • - ibuprofen dodatkowo ma działanie przeciwzapalne
  • - lekiem "pierwszego wyboru" jest zazwyczaj paracetamol - może on być stosowany niezależnie od przyczyny i wieku
  • - ibuprofenu nie zaleca się w niektórych sytuacjach, np. przy ostrej biegunce, ospie wietrznej, chorobach nerek

Dzieciom podaje się jeden z dwóch leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych: paracetamol lub ibuprofen (oba są dostępne pod różnymi nazwami, ale składniki czynne pozostają te same). Różnią się one przede wszystkim mechanizmem działania.

Paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, znosząc gorączkę i odczucie bólu poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (czyli ma tzw. działanie centralne). Ibuprofen ma prócz tego także działanie przeciwzapalne.

Mówiąc w uproszczeniu: jeśli dziecko boli noga, zarówno paracetamol, jak i ibuprofen złagodzą ból, ale tylko ten drugi zahamuje rozwój stanu zapalnego w kontuzjowanej kończynie. Lekiem pierwszego wyboru u niemowląt i małych dzieci jest paracetamol, który może być stosowany w każdym bólu i w każdej gorączce, niezależnie od przyczyny i wieku, również u noworodków (a także u kobiet w ciąży i kobiet karmiących).

Jeśli maluch ma już 3 miesiące i lekarz uzna, że trzeba leczyć stan zapalny, zaleci ibuprofen. Lek ten można zastosować również w nieinfekcyjnych stanach zapalnych: przy ząbkowaniu, bólach wzrostowych u starszych dzieci, przy migrenie i bólach miesiączkowych. Nie jest on za to zalecany przy ostrej biegunce, zakażeniu herpeswirusami, ospie wietrznej , półpaścu, mononukleozie i chorobach nerek.

Zobacz wideo

Odpowiednia forma

Maluchom łatwiej zaaplikować czopek. Starszym zaś podać lek w syropie.

Lek w czopku może wchłaniać się wolniej niż podany doustnie. Efekt działania i paracetamolu, i ibuprofenu aplikowanych w czopku jest mniej przewidywalny, zależy np. od stopnia wypełnienia jelit masami kałowymi. Nie jest to również forma leku wskazana przy biegunce . Starszym dzieciom rodzice zwykle wolą podawać lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w postaci zawiesiny. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol są dostępne w postaci forte - można je wtedy podać w znacznie mniejszej objętości. Syropów lepiej nie podawać, gdy dziecko ma mdłości i torsje.

Bezpieczne dawkowanie

Nie należy przekraczać dozwolonej dawki leku.

Paracetamol można podać do 6 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny. Ibuprofen - maksymalnie 3 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin. Takie dawkowanie wynika z tempa i sposobu, w jaki lek jest "przerabiany" w organizmie.

Jeśli dziecko gorączkuje z powodu ostrej infekcji lub męczy je ciągły ból, podajemy wybrany lek w stałych dawkach i odstępach czasu przewidzianych w ulotce. Przy dokuczliwym ząbkowaniu można przez parę dni podawać preparat na noc, by ułatwić dziecku spokojny sen. W pozostałych przypadkach lek przeciwbólowy stosuje się doraźnie. Zawsze przed podaniem go trzeba jednak ustalić przyczynę bólu.

Warto pamiętać, że i paracetamol, i ibuprofen zaczynają działać w ciągu 30-60 minut od podania.

Konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht

To także może cię zainteresować: Leki obniżające gorączkę u dziecka: jedni podają za często, inni unikają jak ognia. Co radzi pediatra? Zbijają gorączkę, nie odbierają telefonu. Jak rodzice przemycają chore dzieci do przedszkola i czym to grozi? [KOMENTARZ PEDIATRY] Matki nadużywają L4 na dzieci? 'Puszczałam dziecko z gilem do żłobka. Wolałam to niż komentarze' [HISTORIE]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.