Wszystko o suchym kaszlu [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Twoje dziecko ma suchy kaszel i nie wiesz, jak postępować? Zebraliśmy najczęstsze pytania rodziców dotyczące suchego kaszlu u dzieci i poprosiliśmy o odpowiedzi lekarza-pediatrę, dr Ewę Miśko-Wąsowską.
Zobacz wideo

Suchy kaszel to częsta przypadłość u dzieci. Czasem trwa krótko i przechodzi w kaszel mokry, a czasem utrzymuje się tygodniami. Kiedy należy wykonać dodatkowe badania, co podawać kaszlącemu dziecku i co taki suchy kaszel może oznaczać? Dr Ewa Miśko-Wąsowska odpowiada na pytania rodziców.

1. Suchy czy mokry? Jak rozpoznać, jak kaszle dziecko?

Suchy kaszel jest zwykle napadowy, nieproduktywny, czyli nie słychać zalegającej wydzieliny, której dziecko często nie umie odkrztusić. Suchy kaszel jest najczęściej męczący i może występować o różnych porach dnia.

Mokry kaszel z kolei to kaszel produktywny. Słychać, że dziecko ma problemy z odkrztuszaniem. Czasami odkrztusza łatwo, ale obecność wydzieliny jest charkterystyczna dla mokrego kaszlu.

2. Czy środki hamujące kaszel są dobrym pomysłem? A może lepiej podać dziecku coś domowego?

Jeśli dziecko ma problemy z zaśnięciem lub spaniem w nocy, bo kaszel jest suchy i bardzo męczący, to podanie środków hamujących kaszel nie będzie błędem - jednak nie powinno ich zażywać dłużej niż przez 2-3 dni. Na pewno nie wolno podawać takich środków przy kaszlu mokrym - doprowadzi to do zalegania wydzieliny, której dziecko nie będzie odkrztuszać, a wtedy łatwo o zakażenie dolnych dróg oddechowych.

Udowodniono naukowo, że skutecznym środkiem łagodzącym kaszel przy kaszlu suchym jest po prostu miód. Wystarczy na pól godziny przed snem podać dziecku łyżeczkę miodu. Będzie działać tak samo, jak środek hamujący kaszel. Trzeba jednak pamiętać, że miodu nie wolno podawać dzieciom poniżej roku życia.

W suchym kaszlu najważniejsze jest, żeby dziecko dużo piło, bo to pomaga w lepszej walce z infekcją. Wiele wirusów wydalanych jest przez nerki, poza tym podrażniona kaszlem i spływającym po tylnej ścianie gardła katarem, śluzówka jest wysuszona i należy ją nawilżać. Pomocne sa także nebulizacje roztworem soli fizjologicznej.

3. Dziecko ma ataki suchego kaszlu tylko nocą - czy to mogą być pasożyty?

Wbrew obiegowej opinii - niekoniecznie. Kaszel pojawia się przy pasożytach w wypadku dużego zakażenia, najczęściej glistnicą ludzką. Charakterystyczne dla takiego kaszlu jest to, że jest on cykliczny - powtarza się co 2-3 tygodnie, zgodnie z cyklem rozwojowym glisty.

W przypadku infekcji kaszel nocny ma charakter przewlekły.

4. Czy suchy kaszel zawsze przeradza się w mokry?

W przebiegu infekcji - zazwyczaj tak. Najpierw dziecko ma wodnisty katar i suchy kaszel, następnie katar gęstnieje i pojawia się mokry kaszel z wydzieliną.

5. Czy przy suchym kaszlu można stosować te same syropy, co przy mokrym?

Nie. Jeśli suchy kaszel jest bardzo męczący i utrudnia zasypianie, można przez krótki czas podawać środki hamujące napady kaszlu (patrz: punkt 2), ale najważniejsze jest nawilżanie, dziecko powinno dużo pić. W przypadku mokrego kaszlu podajemy środki rozrzedzające wydzielinę.

6. Jak długo może utrzymywać się kaszel po zapaleniu płuc lub oskrzeli?

Kaszel poinfekcyjny, suchy, wynika z nadreaktywności dróg oddechowych, podrażnienia tchawicy, oskrzeli. Taki kaszel stopniowo się wycisza i może trwać nawet 4-6 tygodni po przebytej infekcji. Jeśli się nasila może to świadczyć o nadkażeniu i wymaga konsultacji lekarskiej.

7. Jeśli kaszel suchy u dziecka ma charakter przewlekły, jakie badania powinniśmy wykonać?

Przede wszystkim należy pójść do lekarza-pediatry. Może zalecić badania w kierunku alergii i astmy, powinien też wykluczyć przewlekłe zapalenie zatok, które jest częste u dzieci powyżej 4 roku życia. Długo utrzymujący się kaszel może być również objawem krztuśca i trwać przez 4-6 tygodni.

8. Czy suche powietrze może być przyczyną kaszlu?

Oczywiście. W pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze śluzówki łatwo ulegają wysuszeniu, dzieci oddychają wtedy ustami, co tylko pogarsza sytuację. Warto wtedy nawilżać powietrze, idealnie jeśli wilgotność powietrza w pokoju wynosi 40-60 proc., a w okresie grzewczym często utrzymuje się w granicach 20-30 proc.

9. Czy suchy kaszel może być objawem alergii, a nie infekcji?

Jak najbardziej. Zwykle objawia się tak alergia na pyłki, roztocza czy pleśń. W alergii pokarmowej mamy natomiast do czynienia raczej ze zmianami skórnymi i biegunkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.