Pielęgnacja

Chorujące dziecko potrzebuje czułej pielęgnacji, dostosowanej do jego samopoczucie. Podpowiadamy, jak pomóc malcowi podczas infekcji.

Pierwsze infekcje u niemowlęcia czy małego dziecka to dla rodziców spory stres. Nie dość, że dziecko cierpi, to jeszcze nie wiadomo, co można, a czego nie należy mu teraz fundować. Warto wyciszyć swoje emocje, bo maluchowi może udzielić się nasz niepokój. I poznać kilka faktów dotyczących postępowania z małym pacjentem.

Czy można kąpać chore dziecko?

Nawet dziecku z gorączką możesz zrobić kąpiel. Ba, kąpiel pomoże obniżyć temperaturę. Ważne tylko, żeby woda nie była zbyt zimna (może być najwyżej dwa stopnie niższa od temperatury ciała dziecka), a w łazience było ciepło. Jeśli maluch dobrze czuje się w wodzie, możesz go kąpać nawet dwa razy dziennie. Z myciem głowy poczekaj, aż gorączka minie. Spoconą główkę możesz delikatnie przetrzeć wilgotną myjką i osuszyć papierowym ręcznikiem.

Jeśli maluch ma zapalenie ucha, nie zaniedbuj kąpieli, ale zabezpiecz chore uszko wacikiem nasączonym oliwką (nie przepuści wody). Choć tak naprawdę unikać przedostania się wody do ucha trzeba tylko przy perforacji błony bębenkowej, co zdarza się rzadko.

W przypadku ospy wietrznej od kąpieli w wannie lepszy będzie szybki prysznic.

Jak zadbać o okolicę pieluszkową?

Jeśli choroba objawia się biegunką, malec może mieć bardzo podrażnioną skórę na pupie. Zmieniaj więc pieluszki jak najczęściej. Myj pupę wodą z delikatnym mydłem, a potem przez kilka minut potrzymaj dziecko na przewijaku, nie zapinając mu pieluszki, by dopuścić do podrażnionej skóry powietrze. Przed założeniem pieluszki posmaruj pupę kremem ochronnym lub leczniczym.

W co dziecko ubrać?

Gorączkujący maluch powinien mieć na sobie lekkie, bawełniane ubranko. Możesz go przykryć cienkim kocykiem albo samym prześcieradłem. Jeśli mimo podania środków przeciwgorączkowych temperatura nie spada, rozpalony maluch może leżeć w samej pieluszce przykryty prześcieradełkiem lub tetrową pieluszką.

Chore dziecko zwykle szybko odzyskuje siły i nie chce leżeć. Ubierz wtedy malca tak jak zazwyczaj i zaproponuj mu spokojną zabawę.

Co ze spacerami?

Dziecko z gorączką nie powinno wychodzić na dwór. Jeśli dolega mu tylko katar, świeże powietrze dobrze mu zrobi. Jesienią, gdy pogoda jest zmienna i wietrzna, można dziecko werandować. Ubierzcie malucha jak do wyjścia na dwór, włóżcie do wózka lub fotelika samochodowego i szeroko otwórzcie okna. Jeśli zaśnie, można pozostawić go na godzinę. Jeśli nie, skończcie werandowanie po 20-30 minutach.

Co robić, gdy gorączka rośnie?

Jeśli maluch mocno się poci, dobrze jest często (nawet w nocy) zmieniać mu ubranko.

Gdy dziecko ma wysoką temperaturę, jest nadwrażliwe. Męczy je ostre światło i hałas. Najlepiej będzie się czuło w pokoju, w którym panuje lekki półmrok. Malca denerwować może dźwięk radia, telewizora, a nawet lubiane zwykle dźwięki, np. melodia ulubionej pozytywki.

W czasie choroby i przez następny tydzień nie zapraszajcie do domu gości.

Czy martwic się gorszym apetytem?

To normalne, że gorączkujące dziecko traci apetyt. Nie zmuszajcie go do jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty. Dziecko, które jada już stałe posiłki, może na czas infekcji wrócić do mlecznej diety - nic nie szkodzi, po chorobie odrobi zaległości w jedzeniu.

Zakatarzone niemowlę może mieć kłopoty ze ssaniem - wtedy odciągnięte mleko mamy lub mleko modyfikowane można mu podawać łyżeczką.

Ważne jest, żeby dziecko piło jak najwięcej. Idealnym napojem jest dla niego mleko mamy - prócz składników odżywczych zawiera przeciwciała wycelowane w zarazki, z którymi właśnie walczy. Dobrze byłoby malucha jak najczęściej przystawiać do piersi. Można mu także podawać przeznaczoną dla niemowląt niskozmineralizowaną niegazowaną wodę mineralną, ewentualnie soki i herbatki dla niemowląt i małych dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.