Kaszel

Dziecko zaczyna kaszleć, gdy śluzówka wyściełająca drogi oddechowe zostanie czymś podrażniona, a organizm w odruchu obronnym stara się pozbyć intruzów. Ale są różne rodzaje kaszlu

Kaszel suchy

Najczęściej jest sygnałem infekcji. Towarzyszą mu inne objawy - ból gardła, katar, gorączka.

Zwykle oznacza to przeziębienie, czyli infekcję wirusową.

Suchy kaszel może się utrzymywać ponad tydzień po powrocie do zdrowia. Jeżeli tylko maluch nie ma gorączki i ogólnie czuje się dobrze i kaszle coraz rzadziej, nie ma powodów do obaw, kaszel sam ustąpi.

Kaszel wilgotny

Z reguły pojawia się po suchym. W oskrzelach zwiększa się ilość zapalnej wydzieliny, która przy kaszlu wędruje do góry, wprost do jamy ustnej.

Dziecko zwykle ją połyka, a to prowadzi do podrażnienia żołądka i wymiotów.

U niemowląt zazwyczaj bierze się stąd, że wydzielina spływa z nosa po tylnej ścianie gardła. Pomoże częste oczyszczanie noska aspiratorem, zakraplanie roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej oraz nawilżanie powietrza.

Kiedy wilgotny kaszel nie ustępuje po infekcji, towarzyszą mu stany podgorączkowe, gęsty żółty lub zielony katar, osłabienie i przyspieszony oddech, konieczna jest wizyta u lekarza - mogło dojść do nadkażenia bakteriami.

Kaszel uporczywy, krztuszący

U niemowląt może świadczyć o zapaleniu oskrzelików. Dziecko oddycha z wysiłkiem, ma przyspieszony oddech.

Ponieważ do krwi nie dociera tyle tlenu, ile trzeba, dziecku zaczynają sinieć usta, palce, ma bladoszarą skórę. Trzeba jechać do szpitala, gdzie otrzyma tlen do oddychania, leki łagodzące objawy choroby i ewentualnie antybiotyk.

Jeśli starsze dziecko nie tylko kaszle, lecz także ma gorączkę, jest bardzo osłabione, z trudem oddycha, postękuje, może to być zapalenie płuc. Infekcja wymaga leczenia antybiotykami, niekiedy nawet w szpitalu.

Kaszel napadowy, suchy

Jest charakterystyczny dla alergii wziewnej. Poprzedza go napadowe kichanie i obfity wodnisty katar.

Jest zwykle suchy i płytki, nie towarzyszą mu inne objawy infekcji. Trzeba się dokładnie przyjrzeć, w jakich okolicznościach występuje. Ponieważ taki kaszel może oznaczać początek astmy, konieczna jest wizyta u alergologa

Kaszel szczekający

Jeśli jest bardzo męczący, atakuje salwami, przypomina szczekanie psa, dziecku jest duszno, trudno mu zaczerpnąć powietrza, przy wdechu słychać świst, zapewne mamy do czynienia z podgłośniowym zapaleniem krtani zaatakowanej przez wirusy.

Trzeba szybko wezwać pogotowie lub jechać na ostry dyżur laryngologiczny. Czekając na pomoc, warto owinąć dziecko kocem i stanąć z nim przy otwartym oknie - zimne powietrze zmniejszy obrzęk krtani.

Kaszel przewlekły

Zdarza się często w domach palaczy, a jego przyczyną jest podrażnienie dróg oddechowych przez dym papierosowy.

Dodatkowo układ oddechowy, stale narażony na walkę z dymem, jest bezradny wobec wirusów i bakterii i dziecko częściej choruje.

Może mieć także podłoże psychiczne - kiedy dziecko chce zwrócić na siebie uwagę lub przeżywa jakiś problem i próbuje rozładować napięcie. Taki kaszel nie występuje w nocy.

Syropy

To najpopularniejszy środek, po który sięga się, gdy dziecko ma kaszel.

Wykrztuśne

Rozrzedzają gęstą, lepką wydzielinę oskrzelową, ułatwiając odkrztuszanie. Można je stosować w wilgotnej fazie kaszlu. Takiego syropu nie należy podawać wieczorem, gdyż kaszel utrudni maluchowi zasypianie. Gdy kaszel zacznie słabnąć, należy syrop odstawić.

Przeciwkaszlowe

Stosuje się je tylko wyjątkowo, głównie na noc, gdy malucha męczy suchy kaszel uniemożliwiający spanie.

Więcej o: