Gorączka trzydniowa, inaczej zwana rumieniem nagłym, to łagodna infekcja wirusowa, która trwa od 3 do 5 dni. Okres jej inkubacji wynosi od 5 do 15 dni. Po przebyciu choroby dziecko nabiera odporności na całe życie.
"Trzydniówka" rozpoczyna się nagłym wystąpieniem wysokiej temperatury, 39-40°C, nie poprzedzonej żadnymi innymi objawami. Gorączka utrzymuje się przez trzy dni. Kiedy zaczyna spadać, na tułowiu pojawia się plamista czerwona wysypka, podobna do tej, jaka występuje przy różyczce czy szkarlatynie. Bardzo szybko plamki z tułowia znikają, a wysypka pojawia się na szyi, rękach i nogach. Po dwóch dniach znika całkowicie. Wystąpienie wysypki oznacza koniec choroby i chory przestaje już zarażać.
Przebieg gorączki trzydniowej zależy do tego, jak wysoką temperaturę ma dziecko i jak ją znosi. Choroba nie jest niebezpieczna, nie powoduje też żadnych powikłań, ale czasami, gdy temperatura jest bardzo wysoka, dziecko może dostać drgawek.
Jeżeli podejrzewasz, że dziecko ma gorączkę trzydniową, wezwij lekarza, by potwierdził twoją diagnozę. Choroba ta bywa mylona z odrą lub szkarlatyną, a czasami pierwsze jej objawy przypominają początki zwykłej infekcji. Jeśli dziecko ma drgawki, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Nagła, bardzo wysoka gorączka, trwająca od 3 do 5 dni. W okresach bezgorączkowych dziecko czuje się dobrze, nie ma żadnych objawów chorobowych.
Gdy gorączka spada, na ciele pojawiają się małe, różowe plamki, które znikają po dwóch dniach.
Obniżaj dziecku gorączkę. Ubieraj je lekko i postaraj się, żeby w domu nie było za gorąco. Możesz przykładać dziecku chłodne okłady na czoło i kark, przecierać ciało gąbką moczoną w letniej wodzie, zastosować metodę zawijania łydek lub, gdy to nie skutkuje, podać farmaceutyczne środki przeciwgorączkowe.
Póki trwa gorączka, dziecko powinno zostać w domu aż do wystąpienia wysypki.
Podawaj dziecku dużo płynów. Jeśli nie ma ochoty jeść, nie zmuszaj go, wystarczy, że będzie dużo piło.