Antybiotyki

Przepisuje się, gdy chorobę dziecka wywołały bakterie (tylko antybiotyki mogą je zabić).

Kuracja trwa minimum 5-7 dni, ale w zależności od stanu dziecka i jego dolegliwości może być znacznie wydłużona. Leki te mogą być podawane w postaci:

zastrzyków dożylnych - wtedy malec zwykle musi leżeć w szpitalu;

zastrzyków domięśniowych (w pupę lub w udo) - podaje je pielęgniarka w domu lub w przychodni;

tabletek;

syropów i zawiesin o różnych smakach (np. truskawkowym czy malinowym).

Antybiotyki należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli dziecko ma zażywać lek trzy razy na dobę, to podajemy go dokładnie co 8 godzin. Nie wolno samemu odstawiać lekarstwa tylko dlatego, że dziecko wydaje się całkiem zdrowe. Po przerwaniu leczenia infekcja nawróci ze zdwojoną siłą, gdyż te bakterie, które przeżyły, są najsilniejsze. Nie zareagują one już na ten sam antybiotyk, a leczenie będzie znacznie dłuższe.

Nie wolno antybiotyków stosować bez konsultacji z lekarzem. Wiele infekcji u maluchów wywołanych jest przez wirusy; wtedy antybiotyk nie pomoże, tylko osłabi organizm dziecka.

Antybiotyki zabijają nie tylko te bakterie, które wywołały infekcję, ale i te, które są potrzebne i zawsze występują w zdrowych jelitach. Żeby zapobiec niepożądanym skutkom kuracji (dodatkowe zakażenia, biegunki), należy podawać maluchowi jak najwięcej płynów i jogurtów. W aptece można kupić preparaty, które działają osłaniająco na jelita, gdyż zawierają te niepotrzebnie niszczone bakterie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA