Gorączka pod kontrolą

Zwykle zaczyna się tak: maluch robi się nieswój, ma gorszy apetyt, płacze więcej niż zwykle lub jest senny i apatyczny. W jego zachowaniu czujny rodzic widzi coś odbiegającego od normy. Wtedy warto zmierzyć dziecku temperaturę.

Temperatura ciała zdrowego dziecka może się wahać od 36,5 do 37,5°C. Podwyższona temperatura nie zawsze musi być powodem do zmartwienia. Dzieci reagują tak na różne błahe przyczyny, bo ich ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Gorączka może pojawić się po przegrzaniu, wysiłku, w czasie stresu czy ząbkowania. Jeśli maluch ma gorączkę, ale poza tym wydaje się zupełnie zdrowy, powtórz pomiar po półgodzinie. Może okazać się, że temperatura ciała wróciła do normy.

Pamiętaj, że sam stan podgorączkowy (czyli pomiędzy 37 a 38°C) działa na organizm korzystnie - zwiększa bowiem ukrwienie tkanek, pobudza do pracy układ odpornościowy. Dopiero wyższa temperatura osłabia organizm. U dziecka może ona wzrosnąć błyskawicznie i osiągnąć bardzo wysoki poziom nawet przy drobnej infekcji. Jeśli temperatura malucha osiągnie 38°C (to 38,5°C mierzone w pupie), postaraj się ją obniżyć.

Mierzenie temperatury

Do pomiaru temperatury najlepiej wybrać klasyczny termometr z cienką końcówką. Czas pomiaru będzie krótszy, gdy użyjemy termometru elektronicznego, niektórzy jednak ufają jedynie klasycznym termometrom szklanym (odkąd wycofano z rynku rtęciowe, pomiar odczytujemy dzięki wskazaniom słupka alkoholu). Małemu niemowlęciu najlepiej zmierzyć temperaturę w pupie. Pomiar pod pachą lub w ustach może być u malucha dużo trudniejszy, a w efekcie - mniej miarodajny.

Jak to zrobić? Rozepnij dziecku dół ubranka i pieluchę (nie wyjmuj jej spod pupy, bo maluch może zrobić kupkę). Delikatnie przytrzymaj nóżki, końcówkę termometru wsuń lekko do odbytu. Gdy termometr wskaże ostateczną temperaturę, odejmij od wyniku 0,5°C (pięć "kresek") - wtedy dopiero uzyskasz prawdziwy wynik.

Podawanie leku

W pierwszej kolejności podajemy niemowlętom i małym dzieciom preparaty zawierające paracetamol, w drugiej - te z ibuprofenem (i to dopiero kilkumiesięcznym maluchom, przed ukończeniem 3. miesiąca ibuprofenu się nie stosuje).

Dzieciom do 12.-15. roku życia nie wolno podawać aspiryny!

Nie ma specjalnego znaczenia, czy podamy lek w czopku, czy w syropie, choć malutkiemu niemowlęciu zwykle łatwiej zaaplikować czopek (chyba że dziecko ma biegunkę). W aptece czopki z paracetamolem znajdziesz pod wieloma nazwami handlowymi. Najlepiej wybrać takie, które są wygodnie opakowane (łatwo oddzielić pojedyncze opakowanie od pozostałych i je otworzyć), dość cienkie i mają spiczasty kształt. Koniecznie trzeba dobrać dawkę leku do wieku i wagi dziecka (czopki z ibuprofenem także zawierają różną dawkę leku).

Zanim podasz czopek, połóż dziecko na przewijaku, rozepnij pieluchę, delikatnie przygnij kolanka do brzucha. Możesz przetoczyć malucha na bok. Okolice odbytu możesz posmarować wazeliną, by łatwiej wsunąć czopek. Na koniec lekko ściśnij i przytrzymaj przez chwilę pośladki dziecka.

Jeśli wybierzesz lek przeciwgorączkowy w postaci syropu (zawiesiny), precyzyjnie odmierz dawkę leku załączoną do opakowania miarką. Uważaj, by przy podawaniu lekarstwo się nie rozlało, bo trudno ocenić, ile preparatu maluch rzeczywiście dostał.

Schładzanie ciała

Po podaniu leku można przystąpić do dalszych sposobów obniżania temperatury ciała. Dziecko nie powinno być ciepło ubrane ani okryte kocem. Jeżeli w pokoju jest dość ciepło i nie ma przeciągu, malca można rozebrać do koszulki i zdjąć mu skarpetki. Jeśli dziecko nie ma dreszczy, warto zrobić mu krótką kąpiel w wodzie o 1-2 stopnie chłodniejszej niż temperatura jego ciała. Po kąpieli wycieramy niemowlę (lub pozwalamy obeschnąć na przewijaku - to dodatkowo schładza ciało) i ubieramy w suche, lekkie ubranko (zmieniamy je zawsze, gdy staje się przepocone).

Możesz również spróbować przykładać chłodne okłady na czoło, szyję, kark, brzuch, pachwiny lub łydki malucha. Jednak wiele dzieci nie znosi takich zabiegów - jeśli malec wyrywa się i płacze, nie męcz go.

Gorączkujące dziecko powinno pić dużo płynów. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Możesz podawać wodę, ziołowe herbatki o działaniu lekko napotnym. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeśli nie ma apetytu. Picie jest konieczne, jedzenie nie tak bardzo.

Kontrola temperatury

Temperatura powinna zacząć spadać w ciągu godziny od podania leku. Mierz ją regularnie i obserwuj malca. W wyjątkowych przypadkach, jeśli gorączka nie spada i nadal wynosi ponad 39°C, można podać na zmianę dwa leki przeciwgorączkowe. Stosujemy taką zasadę: jeśli ponad godzinę po podaniu paracetamolu gorączka nie obniżyła się ani trochę lub nadal rośnie, podajemy ibuprofen. Po 4 godzinach od podania paracetamolu podajemy następną dawkę tego leku; między kolejnymi dawkami ibuprofenu (jeśli potrzebna będzie druga dawka) musi minąć minimum 6 godzin. Cały czas pilnujemy, by nie przekroczyć dziennej dawki każdego z tych składników, i regularnie sprawdzamy temperaturę.

Kiedy do lekarza?

Jeśli dziecko ma również inne objawy infekcji (kaszle, ma wysypkę, pociera rączką ucho, jest bardzo niespokojne, wymiotuje, ma biegunkę), wezwij lekarza.

Zanim lekarz zbada malca i ustali dalsze postępowanie, lek przeciwgorączkowy podawaj w równych odstępach czasu, przewidzianych w ulotce (paracetamol co 4-6 godzin, ibuprofen - co 6-8 godzin), pilnując, żeby nie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki substancji czynnej. Paracetamol możemy podać 6 razy w ciągu doby, a ibuprofen - maksymalnie 3 razy.

Koniecznie też trzeba skonsultować się z lekarzem, gdy wysoka gorączka nie spada, pomimo podawania leków przeciwgorączkowych.

Co robić przy drgawkach?

W CZASIE NAPADU NAWET NA CHWILĘ NIE WOLNO ZOSTAWIĆ DZIECKA SAMEGO.

Trzymaj je swobodnie na rękach albo połóż je na miękkim podłożu, najlepiej na boku, tak aby głowa była poniżej tułowia. Jeśli to niemożliwe, odwróć samą głowę dziecka na bok, żeby nie zakrztusiło się śliną, i rozluźnij mu ubranie. W żadnym wypadku nie wkładaj niczego do ust malucha - mógłby się zakrztusić. Nie unieruchamiaj dziecka. Nie próbuj go karmić ani podawać mu doustnie żadnych leków. Jeżeli drgawki zdarzały się wcześniej i lekarz przepisał dziecku przeciwdrgawkowy lek we wlewce doodbytniczej (diazepam, czyli relanium), podaj mu go w czasie ataku, by go przerwać.

O ILE SERCE MALUCHA CAŁY CZAS BIJE, NIE RÓB MU SZTUCZNEGO ODDYCHANIA ANI MASAŻU SERCA.

Oddech wróci do normy samoistnie po kilku sekundach. Jeśli to pierwszy napad albo jeśli drgawki nie ustępują w ciągu kilku minut, wezwij pogotowie. Zanim przyjedzie, prawdopodobnie atak minie. Po napadzie dziecko będzie osłabione, może wymiotować.

Jeżeli maluch jest zmęczony i senny, pozwól mu spać. Najlepiej, by pozostał w pozycji na boku - będzie mu łatwiej oddychać. Jeśli wcześniej dziecko nie dostało leku przeciwgorączkowego, podaj mu go teraz, w postaci czopka. Nie rób malcowi chłodzącej kąpieli - może ona wywołać ponowny atak drgawek. W przyszłości staraj się nie dopuszczać do nagłego wzrostu temperatury.

Konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht

Więcej o: