Jak podawać leki

Niemowlęciu czy małemu dziecku czasem trzeba podać lekarstwo. Zwykle nie jest to proste zadanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Preparaty farmaceutyczne podajemy nie tylko wówczas, gdy dziecko jest chore. Już noworodek zaczyna dostawać odpowiednie dawki witaminy D i K w kroplach, czasem musimy oczyszczać mu nosek za pomocą soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej, a jeśli maluch cierpi z powodu kolki, w grę wchodzą też rozmaite postaci specyfików rozkurczających czy pomagających w usuwaniu gazów.

Trzeba zatem wiedzieć, jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać, jak podawać syropy, czopki, krople itp. Oto nasza ściągawka.

Syropy i zawiesiny

Trudno podawać je niemowlętom, które nie potrafią jeszcze jeść łyżeczką - odruchowo wypychają językiem aplikowany w ten sposób specyfik (jeśli lekarstwo się rozleje, dawka nie będzie pełna). Łatwiej jest podać dziecku lek do buzi z dozownika-strzykawki lub plastikowego kieliszka.

Posadź sobie dziecko na kolanach, przytulając je bokiem do swojego tułowia. Przedramieniem otocz malca i przytrzymaj jego rączki. Pokaż dziecku, że chcesz mu coś dać do buzi. Preparat podawaj pomału, tak by maluch nadążył z jego przełykaniem. Staraj się, by lek dostał się na tylną część języka, gdzie smak nie jest tak dokładnie odbierany. Jeśli podajesz lekarstwo kieliszkiem, ściśnij go lekko, by uzyskać owalny przekrój. Węższą część oprzyj na dolnej wardze dziecka i przechyl lekko. Podawaj dziecku małe łyczki, aż zażyje całą porcję leku.

Nigdy nie podawaj doustnie leków, gdy malec leży.

Czopki

Połóż dziecko. Pod pupę podłóż tetrową pieluszkę. Rozepnij pieluchę. Czopek wyjmij z opakowania. Pod kolana malca podłóż lewą dłoń tak, by lekko przetoczyć je w stronę brzuszka i delikatnie unieruchomić nogi. Prawą ręką weź czopek, przyłóż go delikatnie do odbytu. Pod wpływem temperatury ciała czubek czopka rozgrzewa się i nabiera "poślizgu". Teraz popchnij go palcem. Musi wejść cały, tak by opuszka twojego palca dotknęła skóry dziecka. Trzeba jeszcze lekko ścisnąć pośladki malca, by czopek się nie wysunął. Pozwól dziecku chwilę poleżeć, zapnij mu pieluszkę.

Krople i spraye do nosa

Połóż dziecko na przewijaku lub łóżku. Jeśli nos jest zatkany lub jest w nim dużo wydzieliny, musisz go najpierw oczyścić: zakroplić do każdej dziurki trochę soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej i odessać aspiratorem wydzielinę. Dzieci tego zwykle nie lubią i są rozdrażnione takimi zabiegami, a trzeba jeszcze zakroplić lekarstwo. Jeśli musisz to zrobić na dwie ręce (nikt nie może ci pomóc), pochyl się nisko nad malcem, przytrzymując go lekko sobą, by się nie kręcił i nie wierzgał. Jedną dłonią obejmij pewnie, ale delikatnie główkę malucha. Drugą przyłóż aplikator do dziurki noska, ale nie wkładaj go do środka. Podaj dozę. Chwilę odczekaj, zrób to samo z drugą dziurką. Malec powinien chwilę poleżeć.

Krople do oczu

Połóż dziecko na plecach na przewijaku lub łóżku. Podobnie jak przy podawaniu kropli do nosa, postaraj się unieruchomić malucha i jego główkę. Trzymaj kroplomierz kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Małym i serdecznym palcem dłoni odciągnij lekko dolną powiekę. Kapnij kroplę, celując w wewnętrzny kącik oka. Nie dotykaj końcówką aplikatora oka ani powieki!

Krople do uszu

Najwygodniej jest położyć dziecko na boku, można w poprzek swoich ud i kolan. Warto uprzedzić malca, że coś kapnie mu do uszka. Gdy już podasz dozę leku, potrzymaj dziecko na boku jeszcze przez chwilę.

Antybiotyk w praktyce

Jeśli dziecko ma infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk. Te leki dla małych dzieci mają zwykle postać proszku do sporządzania zawiesiny.

Upewnij się, czy leku po rozmieszaniu wystarczy na całą kurację, dowiedz się też, jak możesz otrzymać dodatkową receptę, gdyby część leku się rozlała (np. gdy dziecko będzie protestować przy podawaniu). Recepty na antybiotyki są ważne tylko tydzień, więc wypisywanie ich "na zapas" nie załatwia sprawy.

Niektóre antybiotyki mają dość paskudny smak - spytaj lekarza, czy możesz dodać do leku coś, co jego smak poprawi.

Zapytaj pediatrę, jaki probiotyk podawać dziecku, by uniknąć biegunki poantybiotykowej. Dowiedz się, z czym go rozmieszać, ile razy dziennie i kiedy podawać (czy podawać o tej samej porze co antybiotyk, czy nie).

Więcej o: