Nieutulony płacz dziecka po szczepieniu powinien wzbudzić niepokój. Jak poznać, że dziecko płacze za dużo?

Szczepienie niemowlęcia - a nawet starszych dzieci - spotyka się z oczywistą reakcją - płaczem. Wywołuje to ból w miejscu ukłucia igły, a także stres związany z zupełnie nową sytuacją, w której znalazł się maluch. To zupełnie normalne. Niekiedy jednak płacz po szczepieniu powinien wzbudzić niepokój. Jak rozpoznać tak zwany nieutulony płacz dziecka po szczepieniu?

Czym jest nieutulony płacz po szczepieniu?

Nieutulony płacz po szczepieniu powinniśmy traktować jako jeden z niepożądanych objawów poszczepiennych. Jest to płacz, który trwa przynajmniej trzy godziny bez jakiejkolwiek przerwy. Występuje w ciągu trzech pierwszych dni po szczepieniu. Na szczęście nie pozostawia śladów, uszczerbku na zdrowiu malucha i po prostu mija.

Zazwyczaj nieutulony płacz dziecka pojawia się między trzecią a ósmą godziną po szczepieniu. Nie pomaga nic. Rodzice mogą nosić, przytulać dziecko, śpiewać mu kołysanki czy dokarmiać, ale te próby nie przynoszą pożądanego skutku. Często młodzi rodzice są przerażeni, bo twierdzą, że nigdy nie słyszeli takiego płaczu u swojego dziecka.

Przyczyny nieutulonego płaczu

Przyczyny nieutulonego płaczu niemowląt niestety nie są znane. Teoretycznie to reakcja na ból. Wydaje się to potwierdzać fakt, że u dzieci, u których wystąpił nieutulony płacz, zwykle pojawia się też odczyn w miejscu ukłucia igły. Może też wystąpić bolesność tego miejsca lub odczyn.

Najczęściej nieutulony płacz pojawia się po szczepieniu na krztusiec. To jednak tylko statystyka. Jest to obowiązkowe szczepienie, które wykonuje się najczęściej szczepionką skojarzoną DTP (odpowiada także za szczepienie przeciw tężcowi, błonicy).

Zobacz wideo Niemcy: Minister zdrowia chce kar za niezaszczepienie dzieci

Jak leczyć nieukojony płaczu po szczepieniu?

Nie należy podawać żadnych leków. Rodzice powinni starać się uspokoić dziecko wykorzystując dotychczasowe metody. Można spróbować karmić malucha piersią lub butelką, tulić, nosić, bujać. Niestety nie ma innej przyjętej drogi leczenia nieutulonego płaczu dziecka. Podstawą jest wykluczenie ewentualnej choroby.

Najlepiej więc zgłosić się szybko do lekarza, gdy tylko zauważymy odmienny stan dziecka. Nieutulonemu płaczowi dziecka mogą bowiem towarzyszyć także inne dolegliwości – takie jak na przykład zapalenie ucha środkowego. Gdy specjalista wykluczy choroby czy uraz i nabierze pewności, że to reakcja poszczepienna, można wrócić do domu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA