Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?

Alergia na roztocza to nie lada wyzwanie, ponieważ kurz jest stale obecny w naszym otoczeniu. Podejrzewasz u dziecka alergię na roztocza? Sprawdź objawy, metody odczulania i dowiedz się, co możesz zrobić w domowym zaciszu.
Zobacz wideo Dwa proste przepisy na ekologiczny płyn do kurzu. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w kuchni

Alergia na kurz to potoczna nazwa uczulenia na roztocza kurzu domowego. Niestety, kurz jest wszędzie i bardzo trudno jest go uniknąć. Co można zrobić, by zminimalizować objawy alergii?

Alergia na roztocza u dziecka - co uczula? 

Problemem jest białko, które występuje w odchodach roztoczy. To mikroskopijne pajęczaki, które funkcjonują w kurzu i żywią się martwym naskórkiem człowieka. Sprzyjające warunki dla roztoczy to ciepło i wilgoć. Alergia na roztocza u dziecka daje o sobie znać szczególnie jesienią, kiedy w mieszkaniach zaczynają działać kaloryfery i rzadziej otwieramy okna. Jak rozpoznać alergię na kurz? 

Alergia na roztocza - objawy, na które warto zwrócić uwagę 

Objawy alergii można pomylić z przeziębieniem, poniżej prezentujemy najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się osoby uczulone. Alergia na roztocza objawy:

  • katar alergiczny,
  • napadowy, suchy kaszel,
  • duszności,
  • zmiany skórne,
  • drapanie w gardle. 

Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego - jak przebiega proces? 

Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego bazuje na lekach antyhistaminowych. Blokują one związek nazywany histaminą, który odpowiada za objawy alergii. Alergolog dodatkowo może przepisać leki o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne w nosie, co skutecznie niweluje uczucie zablokowanego nosa. Alergia na roztocza kurzu domowego jest kłopotliwa, bo nie da się całkiem wyeliminować alergenu z otoczenia, dlatego warto rozważyć też odczulanie. Szczegóły poniżej. 

Alergia na roztocza kurzu domowego - odczulanie

Immunoterapia swoista dawniej polegała na wstrzykiwaniu pod skórę coraz większych i mocniejszych dawek alergenu. Aktualnie na rynku dostępne są preparaty doustne i podjęzykowe. Nie jest to jednak działanie jednorazowe, a sam proces leczenia trwa kilka lat i odczulanie należy powtarzać.

Warto jednak być konsekwentnym, bo objawy alergii nie są tak dokuczliwe, a w dalszej perspektywie zmniejsza się też ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową. W walce z alergią na roztocza bardzo duże znaczenie mają także działania profilaktyczne, które pomogą ograniczyć ilość alergenu w najbliższym otoczeniu. 

Uczulenie roztocza - co można zrobić w domu? 

O ile nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co dzieje się na zewnątrz, to w domowym otoczeniu zdecydowanie warto wprowadzić pewne zmiany, które będą ulgą dla małego alergika: 

  • zadbaj o suche i chłodne warunki - wilgotność poniżej 50 proc. blokuje namnażanie roztoczy;
  • zamiast kołdry z pierza kup dziecku lekką, syntetyczną kołdrę, którą bez trudu można prać w pralce
  • zamiast w otwartych regałach, książki trzymaj w gablocie za szybą;
  • unikaj dywanów - lepszym rozwiązaniem będą mniejsze wersje dywaników, które można prać w pralce;
  • często wietrz pomieszczenia, nawet zimą.  Wystarczy zakręcić kaloryfery i otworzyć okna podczas wyjścia do sklepu;
  • schowaj wszelkie ozdoby i bibeloty, na których osiada kurz i które utrudniają proces sprzątania;
  • kurz wycieraj przy pomocy mokrej szmatki. Zdecydowanie unikamy szczotek, które tylko wzbijają kurz w powietrze;
  • pamiętaj o częstej zmianie pościeli czy wymianie materaca;
  • do sprzątania warto kupić dedykowany odkurzacz z filtrem HEPA;
  • unikaj prezentów w postaci pluszaków, a jeśli już się pojawią w pokoju dziecka, należy je często prać i wietrzyć na mrozie lub wkładać do zamrażarki. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA