Kalendarz pylenia 2020. Co teraz pyli? Alergia wziewna to powszechny problem

Kalendarz pylenia to coś, co śledzą szczególnie ci, którym pojęcie alergia wziewna nie jest obce. Ale na pytanie "co teraz pyli?" warto znać odpowiedź, nawet, jeśli pylenie i kalendarz alergika nie jest czymś, co spędza nam sen z powiek.

Kalendarz pylenia 2020: co i kiedy pyli?

Chociaż pyłki roślin odgrywają kluczową rolę w rozmnażaniu się roślin, ich obecność w powietrzu nie jest czymś, co sprzyja osobom cierpiącym na alergię. W wyniku kontaktu pyłków ze śluzówką nosa lub gardła może dochodzić do reakcji ale, które mogą dotyczyć nie tylko oczu, nosa, gardła, uszu czy skóry, ale nawet ze strony układu pokarmowego. Kalendarz pylenia roślin to coś, co alergicy muszą znać - aby unikać kontaktu z pyłkami lub w odpowiednim czasie zażyć leki, które osłabiają negatywny wpływ pyłków na organizm. Musimy pamiętać, że okresy pylenia roślin zależą od konkretnego miejsca, warunków klimatycznych i od gatunku rośliny, a kalendarz alergika 2020 może różnić się od tego ubiegłorocznego.

Co teraz pyli? O tym warto pamiętać

Pylenie nie utrzymuje się na tym samym poziomie we wszystkich rejonach naszego kraju, w niektórych miejscach objawy alergii mogą być nasilone. Kalendarz pyleń powstaje na podstawie uśrednionych danych historycznych. Jednak alergicy powinni obserwować codzienne komunikaty pyłkowe - w okresach pylenia możliwe są pewne wahania, a i ocieplenie klimatu powoduje, że niektóre rośliny pylą wcześniej, niż do tej pory. "Szczególnie dużym wahaniom podlegają wartości dotyczące pylenia drzew, dlatego kalendarz pylenia powinno traktować się jako wskazówkę jakościową, nie ilościową - pomaga on przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach" - informował Główny Inspektorat Sanitarny.

Alergia wziewna dotyczy coraz młodszych dzieci, a objawia się nie tylko pod postacią alergicznego nieżytu nosa, ale i astmy. Warto pamiętać także o alergii krzyżowej - występuje wtedy, gdy organizm reaguje na co najmniej dwa alergeny, które działają łącznie. Na przykład u dziecka, które jest uczulone na pyłki brzozy, w okresie jej kwitnienia może pojawić się reakcja uczuleniowa także po zjedzenia pomidora czy jabłka. Gdy okres pylenia się skończy, objawy alergii po sięgnięciu po te produkty już nie występują.

Pylenie traw to coś, z czym zmaga się wiele osób. Pyłki traw pojawiają się w powietrzu pod koniec kwietnia, będą dokuczać aż do września. Najwięcej jest ich między majem a lipcem.

Zobacz wideo Alergicy już cierpią, ale przez globalne ocieplenie będzie gorzej. Okresy pylenia już się wydłużyły.

Co pyli w styczniu?

Pod koniec stycznia w powietrzu pojawiają się pyłki leszczyny. Ich stężenie jest stosunkowo niskie, jednak w związku z tym, że zimy są coraz cieplejsze, mogą być bardziej dokuczliwe. Także ze względu na to, że przebywamy dłużej na dworze.

Co pyli w lutym?

W lutym w dalszym ciągu zagrożeniem dla alergików jest leszczyna, a stężenie pyłków jest coraz większe. Luty to także czas, gdy swój okres pylenia gwałtownie rozpoczyna olcha. Warto pamiętać, że pyłek olchy jest - zaraz po brzozie - najczęstszą przyczyną zapaleń błony śluzowej nosa i spojówek, do których dochodzi wiosną. W powietrzu pojawiają się także zarodniki grzybów mikroskopowych z rodziny Cladosporium. One, razem z grzybami z rodziny Alternaria, są drugimi po pyłkach roślin najważniejszymi alergenami, jakie występują w atmosferze. Co mogą powodować? Katar sienny i astmę.

Co pyli w marcu?

Jak wygląda marcowy kalendarz alergika? W dalszym ciągu w powietrzu znajdziemy pyłki leszczyny i olchy, a także zarodniki grzybów Cladosporium. Swój okres pylenia rozpoczyna topola, pod koniec miesiąca dołącza do niej brzoza, która uznawana jest największą zmorą alergików. Groźniejsze od jej pyłków są dla nich jedynie pyłki traw. Przez cały marzec w powietrzu znajdziemy także zarodniki grzybów z rodziny Alternaria. Ich stężenie - podobnie jak tych z rodziny Clarosporium - jest jednak stosunkowo niskie.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień jest ciężkim miesiącem dla alergików, w powietrzu znajduje się wiele alergenów.

  • pod koniec miesiąca zaczynają pylić trawy,
  • przez cały miesiąc intensywnie pyli brzoza,
  • na początku miesiąca pylą leszczyna i olsza,
  • w powietrzu znajdziemy także pyłki topoli, jesionu i dębu,
  • wciąż w stosunkowo niskim stężeniu pojawiają się zarodniki grzybów z rodzin Cladosporium i Alternaria.

Co pyli w maju?

Kalendarz pylenia na maj to przede wszystkim coraz intensywniejsze pylenie traw. Warto pamiętać, że jako trawy klasyfikowane są nie tylko rośliny zielne, ale i zboża. W miastach obserwuje się pyłki żyta. Maj to także koniec pylenia brzozy, w powietrzy znajduje się coraz mniej pyłków tego drzewa. Swoją obecność zaznaczają także pyłki dębu i szczawiu, znajdziemy także pyłki babki i pokrzywy. Maj to także czas, gdy stężenie zarodników grzybów Alternaria i Clarosporium jest wysokie.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to kolejny trudny miesiąc dla alergików. Pylenie traw jest na najwyższym poziomie, to także wysokie stężenie pyłków pokrzywy, a także zarodników Cladosporium i Alternaria. W powietrzu są także obecne pyłki szczawiu, babki i komosy. Ta ostatnia przez cały okres pylenia nie osiąga wysokich wartości i nie daje ona silnych objawów alergicznych.

Co pyli w lipcu?

W lipcu wciąż intensywnie pylą trawy. Dołącza do nich bylica, a poziom jej pyłków pod koniec miesiąca jest na wysokim poziomie. Chociaż poziom stężenia pyłków traw powoli maleje, alergicy wcale nie odczuwają ulgi - pyłki bylicy są dla nich także groźne. Są one trzecią pod względem częstości po trawach i brzozie przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Gdy stopniowo przestają pylić trawy, to właśnie bylica powoduje większość objawów pylicy. Kalendarz pylenia na lipiec to także okres, w którym pylą: szczaw, babka, pokrzywa, komosa, wciąż znajdziemy także zarodniki grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium.

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu stopniowo obniża się poziom stężenia pyłków traw, za to wciąż intensywnie pyli bylica. W powietrzu znajdziemy także pyłki szczawiu, babki, pokrzywy i komosy, a także zarodniki grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium - ich stężenie wciąż jest wysokie.

Co pyli we wrześniu?

Wrzesień. Co teraz pyli? W dalszym ciągu w powietrzu znajdziemy pyłki traw i bylicy, jednak ich stężenie nie jest już wysokie. Wciąż pylą także: babka, pokrzywa i komosa. To ostatni miesiąc, gdy stężenie zarodników grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium utrzymuje się na wysokim poziomie.

Co teraz pyli: październik, listopad, grudzień

We wrześniu okres pylenia kończy pokrzywa, to także czas, gdy stężenie zarodników grzybów jest coraz mniejsze. Znikną one w październiku - najpierw te z rodziny Alternaria, później te Clarosporium. Grudzień jest miesiącem wytchnienia dla alergików. Przynajmniej historycznie. Kalendarz pylenia i komunikaty pyłkowe warto śledzić przez cały rok, aby wiedzieć, kiedy w powietrzu pojawiają się groźne dla nas alergeny.

Więcej o: