Co pyli w marcu? Zaczyna się gorący okres w kalendarzu pylenia 2019

Zaczyna się trudny okres dla osób cierpiących na alergię wziewną. Co pyli w marcu? Ostrożni powinni być przede wszystkim ci uczuleni na pyłki olchy, ale to nie jedynie rośliny, których stężenie pyłków w marcu jest duże. Jak wygląda kalendarz pylenia na marzec?
Zobacz wideo

Co pyli w marcu?

Marzec to początek wiosny - jedni cieszą się z tego, że przyroda odżywa po zimie, inni nie wypatrują zieleniących się roślin z utęsknieniem. Wiosna i lato to najgorszy czas dla wszystkich cierpiących na alergie wziewne. Co pyli w marcu? Przede wszystkim:

  • olcha (w marcu wysokie stężenie, pylić zaczyna w lutym)
  • leszczyna (w marcu średnie stężenie, pylić zaczyna w lutym)
  • topola (pyłki pojawiają się w drugiej połowie miesiąca, ich stężenie staje się coraz bardziej nasilone)
  • brzoza (pyłki pojawiają się pod koniec miesiąca, największe stężenie osiąga w kwietniu)

Alergeny pyłków brzozy to najczęstsza przyczyna alergicznego nieżytu nosa oraz spojówek w okresie wiosennym. Mogą one także powodować atopową astmę pyłkową.

W marcu zaczynają pojawiać się zarodniki grzybów z rodziny Alternaria i Cladosporium, jednak ich stężenie aż do maja utrzymuje się na niskim poziomie.

Kalendarz pylenia - śledź nie tylko dane historyczne, ale i bieżące komunikaty

Jeśli jesteś alergikiem, na pewno wiesz, co pyli w marcu, ale i w pozostałych miesiącach. Warto jednak pamiętać, że kalendarz pylenia powstał na podstawie historycznych danych, ale na bieżącą sytuację ma wiele czynników, m.in. pogoda. Chociaż dane gatunki roślin pylą mniej więcej w tym samym czasie w całej Polsce, natężenie alergenów może się różnić w zależności od regionu. Na przykład mieszkańcy województwa mazowieckiego pod koniec marca spodziewają się podwyższenia pyłków topoli, z kolei w województwie łódzkim osiągają one wtedy już maksymalne stężenie. Warto zatem śledzić komunikaty dla alergików - zarówno jeśli planujemy wizytę w innym rejonie Polski, jak i na co dzień, aby wiedzieć, co teraz pyli.

Alergia wziewna doskwiera coraz młodszym

Alergia na pyłki dotyczy coraz szerszej grupy osób, coraz częściej dopada i najmłodsze dzieci. Objawia się pod postacią kataru siennego, ale i astmy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Alergia, czyli nadmierna odpowiedź immunologiczna. Co to tak konkretnie znaczy i czym grozi?

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA