Jak uchronić dziecko

Skłonności do alergii są rodzinne. Jeżeli ty albo twój partner jesteście alergikami, wasz maluch też może być uczuleniowcem. Dlatego powinnaś zachować pewne środki ostrożności.

Po porodzie staraj się karmić piersią jak najdłużej. Najlepiej, by przez pierwsze pół roku twoje mleko było dla malucha jedynym pokarmem. W tym czasie nie przesadzaj z piciem mleka. Nie odstawiaj malucha całkowicie od piersi, dopóki nie skończy roku. Jeśli z jakichś powodów musisz przestać go karmić sama, a ktoś w twojej rodzinie jest obciążony alergią, nie spiesz się z wprowadzaniem do jego diety krowiego mleka. Zamiast zwykłego mleka modyfikowanego dawaj dziecku mleko oznaczone symbolem HA (hipoalergiczne).

Gdy zaczniesz wprowadzać do jadłospisu dziecka mleko krowie i jego przetwory, rób to stopniowo - po jednym nowym produkcie co tydzień - i bacznie obserwuj, czy dziecko nie ma objawów uczulenia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, na parę tygodni wyklucz mleko z jego diety. Jeżeli dolegliwości ustąpią, to znak, że maluch prawdopodobnie ma alergię na mleko. Nie zmieniaj jednak sama jego diety, tylko poradź się lekarza.

Więcej o: