Bez mleka

Mleko krowie, powszechnie uważane za bardzo zdrowe i pożywne, coraz częściej wywołuje u dzieci uczulenie.

Najczęściej na policzkach dziecka pojawiają się dziwne, szorstkie plamy. Czasami zmiany mogą występować także w innych miejscach. Maluch może mieć biegunkę, wymioty, bóle brzucha. Na podstawie tych objawów lekarz stawia diagnozę - dziecko prawdopodobnie jest uczulone na białko mleka krowiego. Podobne objawy daje nietolerancja laktozy (cukru mlecznego). W jednym i drugim wypadku musisz wyeliminować z diety dziecka wszystko, co zawiera choćby odrobinę krowiego mleka.

Kto choruje

Alergia na białko mleka krowiego zdarza się u niemowląt i małych dzieci bardzo często. Zwykle ujawnia się już w pierwszych tygodniach. Zawarte w mleku białka wywołują u dzieci nadmierną reakcję systemu obronnego. Na tego rodzaju alergię częściej cierpią niemowlęta chowane na butelce, ale przytrafia się ona także maluchom karmionym piersią, choć uczulającego białka nie ma w mleku matki. Reakcję alergiczną może jednak wywołać obecność w pokarmie antygenów dostarczonych z dietą matki. Bywa, że uczulenie pojawia się dopiero w drugim półroczu życia, gdy dziecko jest powoli odstawiane od piersi i zaczyna jeść kaszki na mleku modyfikowanym.

Objawy mogą dotyczyć zarówno przewodu pokarmowego, skóry, jak i układu oddechowego. Bywają natychmiastowe, ale najczęściej pojawiają się kilka dni (czasem tygodni) po zjedzeniu pierwszej porcji mleka.

Objawy skórne (najczęstsze)

Niemowlęta - szorstka skóra, zaczerwienione (lakierowane) policzki, swę-dzące (czasem sączące się) grudki na pupie lub na nóżkach, bardzo silna ciemieniucha.

Starsze dzieci - wysypka w zgięciach łokciowych, pod kolanami, na szyi, wokół płatków usznych.

Objawy pokarmowe

Niemowlęta - kolka brzuszna, ulewania, wymioty, niechęć do jedzenia, biegunka, wodniste, tryskające stolce (czasem z domieszką śluzu albo krwi).

Starsze dzieci - zespół jelita nadwrażliwego z biegunkami i zaparciami.

Objawy oddechowe

Niemowlęta - przewlekły, wodnisty katar, upośledzona drożność nosa, duszność astmatyczna.

Starsze dzieci - nawracające zapalenia ucha środkowego, suchy, napadowy kaszel, duszność krtaniowa lub oskrzelowa.

Warto wiedzieć, że dzieci uczulone na białko mleka krowiego są bardziej niespokojne, nadwrażliwe, często źle śpią, miewają kłopoty z koncentracją.

Dieta bezmleczna

Leczenie alergii polega na całkowitym wykluczeniu z diety mleka krowiego i wszystkich jego przetworów. Jeśli karmisz piersią, sama także będziesz musiała ograniczyć lub wykluczyć ze swojej diety mleko krowie. By nie doprowadzić do odwapnienia organizmu, lekarz zaleci ci najpewniej wapń w tabletkach. Jeżeli niemowlę jest karmione mieszanką mleka krowiego, lekarz prawdopodobnie przepisze mu inną, zawierającą hydrolizaty kazeiny lub białek serwatkowych. Jest ona niskoalergiczna, łatwo przyswajalna i w pełni zastępuje mleko pod względem wartości odżywczych. Mieszanka mlekozastępcza jest więc pod- stawowym pokarmem niemowlęcia, a w diecie starszych dzieci służy jako baza lub dodatek do innych potraw.

Starsze dziecko nie będzie mogło pić mleka, kakao, kefiru, maślanki, jeść twarogu, żółtego i topionego sera, masła, margaryny mlecznej, śmietany, maślanki, jogurtów. Niestety, na tym nie koniec - zakazane będą również lody, kremy, mleczna czekolada i mleczne cukierki (krówki, toffi, irysy). Musisz zwracać uwagę na wszelkie gotowe produkty, które mogą zawierać mleko i jego pochodne. Dlatego zawsze uważnie sprawdzaj ich skład, by nie narażać dziecka na nieprzyjemności.

Co w zamian

Dieta bezmleczna powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Maluch może jeść owoce (ale uwaga na cytrusy), warzywa, mięso (ostrożnie z cielęciną), wędliny, jajka, pieczywo, kasze.

Kanapki zamiast masłem możesz smarować margaryną bezmleczną lub domowym majonezem. Do smażenia najlepiej używaj oleju lub oliwy. Zrezygnuj z dodawania śmietany do zup, możesz zagęszczać je żółtkiem lub roztartym ziemniakiem. Sery zastąp jajkami lub mięsem (są równie jak sery bogate w białko). Zupy mleczne przygotowuj na wodzie i po przestudzeniu dodawaj do nich preparatu mlekozastępczego. Zwracaj uwagę na pieczywo - do pumpernikla, chleba tostowego, bułek maślanych czasami dodawane jest mleko w proszku, dziecko na diecie bezmlecznej nie powinno go jeść.

Na podwieczorek podawaj malcowi świeże owoce, musy owocowe, kisiele i budynie na mleku sojowym. Zamiast mlecznej czekolady zafunduj dziecku gorzką, zamiast krówek - suszone morele, rodzynki. Na wszelki wypadek nie kupuj ciastek, herbatników, wafelków. Sama upiecz w domu biszkopt lub kruche ciasto - będziesz pewna, że nie zawiera mleka, masła ani margaryny mlecznej. Większość (ponad 80 proc.) dzieci najpóźniej w trzecim roku życia wyrasta z alergii (jeśli są na odpowiedniej diecie). Tylko u niektórych mogą rozwinąć się objawy alergii wziewnej.

Gdy maluch skończy półtora roku, możesz zrobić tzw. test prowokacyjny, czyli wprowadzić do diety dziecka małe ilości mleka. Można to jednak zrobić tylko wówczas, gdy zezwoli na to lekarz opiekujący się dzieckiem. Zacznij od bardzo małych ilości jogurtu, twarożku albo kefiru. Nie spiesz się, na początku podawaj tylko jedną łyżeczkę dziennie. Uważnie obserwuj, czy dziecko nie ma objawów uczulenia. Jeżeli wszystko jest w porządku, powoli wprowadzaj do jego diety inne produkty mleczne.

A może to wina laktozy

Dietę bezmleczną zaleca się również dzieciom z nietolerancją laktozy. Niektóre dzieci z powodu niedoboru jednego z enzymów trawiennych nie trawią tego cukru, co powoduje wzdęcia, kolki, bóle brzucha, czasem biegunkę. Po odstawieniu mleka (zawierającego laktozę) po paru miesiącach następuje poprawa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA