Alergia na mleko

Mleko to podstawa diety niemowlęcia. Co jednak zrobić, gdy dziecko jest na nie uczulone?

Najczęściej problem pojawia się w drugim miesiącu życia (choć czasem ujawnia się dopiero w drugim półroczu). Skóra malca staje się szorstka, policzki zaczerwienione, na pupie lub na nogach widać grudki. Niekiedy do objawów dołącza silna ciemieniucha. Mogą się pojawić kłopoty z brzuszkiem (nasilona kolka, zaparcia, biegunki, częste ulewania). Gdy rodzice idą z malcem do lekarza, diagnoza brzmi: alergia pokarmowa.

Niemowlęta zwykle uczulone są na białko mleka krowiego. Leczenie takiej alergii polega na wykluczeniu z diety mleka i jego przetworów. Tyle ogólne zalecenie. Jak to się jednak przekłada na jadłospis dziecka?

Co zrobić, gdy alergię ma dziecko karmione piersią?

Mama karmiąca naturalnie musi wyeliminować ze swego jadłospisu mleko krowie i produkty mleczne oraz wszystkie potrawy, które je zawierają. Po 3-4 tygodniach skrupulatnie przestrzeganej diety zmiany alergiczne powinny zniknąć lub znacznie się zmniejszyć. Jeśli tak się nie stanie, maluch prawdopodobnie jest uczulony na coś innego.

Nawet jeśli mama jest na bezmlecznej diecie, dziecko w jej pokarmie dostaje wszystko, czego potrzebuje. Nie trzeba mu dodatkowo podawać wapnia ani innych składników mineralnych i witamin (poza witaminą D).

Wspomagania potrzebuje natomiast mama. Powinna ona dodatkowo zażywać wapń. O dobór preparatu i ustalenie dawki najlepiej poprosić lekarza.

@ Alergia pokarmowa u drugiego dziecka?

Czym żywić niemowlę dotąt karmione mlekiem modyfikowanym?

Zamiast zwykłej mieszanki należy podawać dziecku hydrolizat białkowy. Jest to preparat mlekozastępczy, w którym białko mleka krowiego jest rozbite na małe nieuczulające cząstki. Przy bardzo nasilonej alergii podaje się specjalistyczną mieszankę elementarną o białkach rozbitych na najdrobniejsze cząsteczki.

Preparaty mlekozastępcze mają podobne do mleka wartości odżywcze i mogą je całkowicie zastąpić. Sprzedawane są w aptekach na receptę.

Co robić, gdy maluch nie chce pić hydrolizatu?

Młodsze niemowlęta, które nie zdążyły jeszcze przyzwyczaić się do smaku mleka modyfikowa-nego, zwykle szybko akceptują hydrolizat. Starsze niemowlęta niekiedy jednak bywają bardziej konserwatywne.

Jeżeli maluch uparcie nie akceptuje hydrolizatu, można poprosić lekarza o przepisanie innego preparatu. Jest szansa, że spotka się on z lepszym przyjęciem (choć wszystkie hydroliza-ty mają podobne właściwości, nieco różnią się smakiem). Starszemu niemowlęciu można podawać preparat mlekozastępczy z dodatkiem kleiku lub kaszki.

Karmionemu naturalnie alergikowi, który wkrótce ma być odstawiony od piersi, warto wprowadzać hydrolizat stopniowo, przez jakiś czas mieszając go z mlekiem mamy.

Jak rozszerzać dietę małego alergika?

W porozumieniu z lekarzem, ostrożnie i bez pośpiechu. Nowe produkty należy serwować malcowi w niewielkich ilościach i pojedynczo, na początek wybierając te, które rzadko wywołują reakcję alergiczną. Jeśli przez kilka dni nie ma niepokojących objawów, możemy podać kolejną nowość.

Pamiętajmy, że dziecko nie tylko nie może pić mleka, ale też jeść żadnych produktów mlecznych, a więc jogurtów, serów, kefiru, maślanki, śmietany, masła. Unikajmy wołowiny i cielęciny.

Kiedy dziecko skończy cztery miesiące, możemy mu zaproponować bezmleczne i bezglutenowe kaszki dla alergików (Minima, Sinlac). Mają one zalety podobne do preparatu mlekozastępczego, ale inny smak i konsystencję.

Jeżeli sami przygotowujemy posiłki dla malca, nie dodawajmy do nich ani odrobiny zakazanych produktów. Jeśli podajemy mu dania gotowe, uważnie czytajmy etykiety, by wytropić wszystko, co może dziecku zaszkodzić.

Alergia na mleko - porady lekarzy

Lekarze odpowiadają na pytania o mleko modyfikowane

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.