Wakacje w Tunezji

Planujemy wakacje w Tunezji. Nasza córeczka będzie miała wtedy półtora roku. Czy to dobry pomysł? Na co uważać na miejscu? (Katarzyna)

Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do zabierania dziecka w taką podróż. Powinni jednak pamiętać Państwo o kilku sprawach. Przede wszystkim bardzo uważać na słońce. Małe dziecko nie jest przyzwyczajone do takiej wysokiej temperatury, jaka panuje latem w Tunezji. Bardzo łatwo może więc dojść do przegrzania organizmu i w efekcie do udaru słonecznego. Radziłbym zatem nie wychodzić z córeczką na plażę w godzinach południowych (między 12 a 16). Przez cały dzień mała powinna mieć na głowie kapelusz i być nasmarowana kremem z bardzo mocnym filtrem.

Proszę też uważać na to, co dziecko będzie jadło i piło, aby uniknąć zatrucia: dokładnie myć, a nawet parzyć owoce, wodę zawsze gotować (lub używać wody butelkowanej). Aby nie doszło do jakichś kłopotów żołądkowych, warto zabrać ze sobą lub kupić na miejscu słoiczki z jedzeniem dla dzieci i nimi karmić małą.

Zalecałbym także zaszczepienie dziecka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, co uchroni je przed zachorowaniem, gdyby zjadła zakażone owoce czy warzywa.

Więcej o: