Kapryśna alergia

Kiedy moja córka miała miesiąc i była karmiona tylko piersią, na jej policzkach pojawiły się drobne czerwone krostki, a na główce suche, czerwone plamy. Lekarz uznał, że są to objawy skazy białkowej. Przejście na Bebiko niczego nie zmieniło. Po Nutramigenie zauważyłam poprawę, jednak córka piła go niechętnie, aż wreszcie zupełnie przestała. Lekarz przepisał więc mleko sojowe, ale po kilku dniach stan skóry bardzo się pogorszył (wystąpiły zmiany w zgięciach nóżek, rączek, na szyi i między palcami) i wtedy przeszliśmy na Bebilon pepti. Mała jest na tym mleku od siedmiu tygodni i zmiany wyraźnie złagodniały, ale wciąż są dni lepsze i gorsze. Córka dostaje też różne produkty ze słoiczków, ale nie podejrzewam żadnego z nich, bo wprowadzałam je powoli i stopniowo. Skąd więc objawy alergii?

Alergia na białko mleka krowiego i inne alergeny zazwyczaj nie występuje zaraz po urodzeniu - trzeba trochę czasu, żeby się uczulić, więc nie zawsze wiadomo, czy winien jest jakiś nowy produkt, czy ten, który dotychczas wydawał się nieszkodliwy. Pisze Pani, że objawy skórne raz się zaostrzają, raz łagodnieją i że po Bebilonie pepti jest wyraźnie lepiej. Należałoby więc doprowadzić do całkowitego ustąpienia zmian, dając małej przez jakiś czas wyłącznie ten właśnie preparat, w którym białko mleka krowiego zostało mocno rozdrobnione. Dopiero gdy skóra zupełnie wydobrzeje, można stopniowo rozszerzać dietę, wprowadzając nowe produkty po jednym i nie częściej niż raz na tydzień. Stwarza to największą szansę wykrycia winowajcy.

Jeśli alergia jest bardzo nasilona, nawet tak systematyczne podejście do sprawy nie gwarantuje całkowitego wygaśnięcia objawów, bo dziecko może być dodatkowo uczulone na proszki do prania, kurz, pierze itp. W ustaleniu tego pomoże staranna obserwacja malucha. Ponieważ potencjalnych alergenów jest wiele, swoje spostrzeżenia warto zapisywać (jak prowadzić zeszyt alergika, pisaliśmy w numerze 12. z 2005 r.).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.