Operacja zeza

Moja czteroletnia córeczka ma zeza i nadwzroczność. Chodzi do przedszkola dla dzieci z wadami wzroku, ma tam zapewnioną opiekę okulistyczną. Chciałabym jednak skonsultować się z innymi specjalistami. Wiem, że operację skorygowania zeza przeprowadza się u dzieci poniżej szóstego roku życia. Czy mógłby mi Pan polecić jakiś dobry ośrodek okulistyczny, który tego typu zabiegami?

Oczywiście, zanim podejmie się decyzję o zabiegu, nigdy nie zaszkodzi zasięgnąć porady innego ośrodka, natomiast trudno mi powiedzieć, w którym takie operacje robi się najlepiej.

Leczeniem operacyjnym zeza zajmują się kliniki okulistyczne akademii medycznych, klinika w Centrum Zdrowia Dziecka, a także inne oddziały okulistyki dziecięcych znajdujące się przy szpitalach dziecięcych w całym kraju (a szczególnie w dużych miastach).

Wizyta w poradni u okulisty nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, warto jednak wcześniej zorientować się, czy nie wymaga czekania w długiej kolejce... Zabieg korygowania zeza wiąże się z krótkim pobytem w szpitalu. Jest dość prosty, bo polega na skróceniu jednego lub kilku mięśni gałek ocznych. Dokonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Zeza lepiej jest korygować u młodszych dzieci - między trzecim a piątym rokiem życia - ponieważ zbyt późno wykonany zabieg może doprowadzić do trwałych zaburzeń widzenia obuocznego. Oczywiście można go również przeprowadzić u osób dorosłych, ale niestety ma on wtedy tylko znaczenie kosmetyczne.

Więcej o: