Niechęć do mleka

Mój dziewięciomiesięczny synek dobrze się rozwija i przybywa na wadze. Niepokoi mnie jednak jego niechęć do mleka. Podaję Maciusiowi trzy posiłki mleczne w ciągu dnia i dwa razy dziennie zupę z mięsem oraz owoce. Zup i owoców synek zjada ok. 200 ml, lubi też wszelkie nowości. Mleka natomiast wypija tylko 70-100 ml. Próbowałam podawać mu różne rodzaje mleka, ale to niczego nie zmieniło. Maciek zaspokaja pierwszy głód, a potem odmawia jedzenia. Jak zachęcić go do picia mleka? Czy tak małe ilości mleka nie wpłyną źle na uwapnienie kości lub na stan zębów? Może powinnam dawać mu dodatkowo wapno? Niepokoją mnie też wystające żebra u synka, choć pediatra stwierdził, że taki jego urok. Zastanawiam się, czy zbyt mała ilość wapnia w diecie nie wpływa niekorzystnie na formowanie się postawy ciała.

Myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Są dzieci, które nie lubią mleka i takie ich upodobania należy uszanować. Już niedługo będzie Pani mogła wzbogacić dietę syna o inne produkty mleczne - jogurty, twarożki czy ser żółty - i być może to go usatysfakcjonuje, a jednocześnie będzie dostatecznym źródłem wapnia. Jeśli jednak okaże się, że nawet tych produktów nie będzie chciał jeść (chodzi o ilość nieco większą niż 400 ml mleka na dobę), to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podawać mu dodatkowo wapń w syropie. Oczywiście zbyt mała ilość wapnia w diecie dziecka może mieć wpływ na powstawanie wad postawy. Ale proszę pamiętać, że postawa zależy również od układ mięśniowego, a więc ważna jest nie tylko dieta, ale także ruch.

Jeśli chodzi o wystające żebra, to samo odgięcie łuków żebrowych nie świadczy jeszcze o krzywicy. Nie powinno też skłaniać do zwiększania dawki witaminy D do ponad 400 jednostek na dobę, gdyż jej przedawkowanie jest groźniejsze niż niewielki niedobór.

Więcej o: