Preparaty witaminowe

Mój dwuletni synek niedawno przeszedł grypę żołądkową i po tej chorobie zupełnie stracił apetyt. Chciałabym uzupełnić jego dietę, wprowadzając mu dodatkowo jakiś preparat witaminowy. Nie wiem, który z nich byłby najlepszy dla synka. Jest ich tak dużo! Obawiam się też, że żelazo zawarte w niektórych z nich będzie się osadzać na jego zębach, powodując ich ciemne zabarwienie. Proszę o radę.

Jak się domyślam, zależy Pani, żeby ubogą dietę synka uzupełnić dodatkowymi witaminami, ale zapewne chodzi też o to, by mały odzyskał dawny apetyt. Otóż w takim przypadku jak najbardziej wskazane są właśnie preparaty zawierające żelazo, np. Multivitamol, Kinderbiovital, bo zwiększony poziom żelaza we krwi sprzyja wzrostowi apetytu. Rzeczywiście żelazo podawane w syropie ma niekorzystny wpływ na zęby, osadzając się na nich i tworząc ciemny osad. Na szczęście można temu zapobiec, dokładnie myjąc je zaraz po połknięciu preparatu albo przynajmniej popijając preparat wodą, by wypłukać jego resztki.

Oczywiście z powodzeniem może Pani podać synkowi preparaty bez żelaza, np. Vibovit, Biovital, tyle tylko, że dużo słabiej będą one wpływały na jego apetyt.