Katar alergiczny

Mój pięcioletni syn jest uczulony na sierść kota, pyłki drzew i zbóż. Przez cały sezon wiosenno-letni dostaje leki antyalergiczne. Ale synek ma katar właściwie przez cały rok. W okresie pylenia jest on typowo alergiczny - lejący i przezroczysty. Kiedy indziej gęsty, choć też przezroczysty, i jest go bardzo dużo. Ten ciągle zapchany nos powoduje, że synek chrapie, skarży się na wysuszone gardło (bo oddycha przez usta). Właściwie na ten katar nic nie pomaga, czasami jest trochę lepiej po podaniu kropli. Co może być przyczyną ciągłego kataru i czy jest jakiś sposób, by go pozbyć?

Z Pani listu wynika, że przyczyną kataru u syna jest alergia (o rodzajach kataru i jak z nim walczyć pisaliśmy w grudniowym numerze "Dziecka"). By uniknąć kataru alergicznego, należy z otoczenia dziecka usunąć czynniki uczulające. Ponieważ Pani syn uczulony jest na pyłki drzew i traw, których w okresie pylenia nie sposób się ustrzec, warto by go zaszczepić. Styczeń - luty to dobry moment na rozpoczęcie takiego szczepienia. Radziłbym też w okresie nasilenia alergii podawać chłopcu leki przeciwhistaminowe lub sterydy bezpośrednio do nosa (jedne i drugie występują w tej postaci), które złagodzą uporczywy katar, ale tylko w porozumieniu z alergologiem. Jesienią i zimą na alergiczny katar mogą się nakładać typowe dla tego okresu infekcje wirusowe (zwłaszcza jeśli synek chodzi do przedszkola).

Mogą się też ujawnić lub nasilić alergie na inne alergeny, jak kurz, roztocza, pleśnie, co warto sprawdzić w przypadku Pani syna. Zalecałbym również wizytę u laryngologa. Być może przyczyną ciągłego kataru jest przerost migdałka gardłowego, a wtedy należałoby go usunąć.

Gdy pojawi się katar

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.