Przekarmić dziecko

Mój półtoramiesięczny Filipek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Je od 120 do 150 ml mieszanki mniej więcej co cztery godziny. Często jednak słyszę, że muszę uważać, by go nie przekarmić. Co to znaczy ? Co mu się stanie, jeśli zostanie przekarmione? Czy nie mogę go karmić na przykład po trzech godzinach, gdy się obudzi i będzie głodny, tylko muszę poczekać z karmieniem jeszcze godzinę?

Przy karmieniu sztucznym dużo łatwiej o przekarmienie niż przy naturalnym i dlatego nie należy (a właściwie nie można) stosować wówczas zasady "karmienia na żądanie". Dziecko powinno jeść mniej więcej tyle samo co Pani synek i mnie więcej tak często, czyli 120-150 ml co cztery godziny.

Jeśli chodzi o ocenę ewentualnego przekarmiania dziecka, to najłatwiejszym i powszechnie zalecanym sposobem jest analiza krzywych masy ciała i wzrostu na siatce centylowej ( siatki centylowe są w każdej książeczce zdrowia dziecka). Stałe pięcie się w górę kolejnych centyli krzywej masy ciała przy utrzymywaniu się krzywej wzrostowej na stałym poziomie może świadczyć o przekarmieniu, z kolei postępujący spadek krzywej masy w stosunku do wzrostu - o niedożywieniu. Ważny jest też czynnik kaloryczności pożywienia - dziecko w wieku Pani synka powinno dostawać ok. 95-105 kcal na kilogram masy ciała w ciągu doby.

Przekarmianie nie jest zdrowe dla dziecka, bo później, także w dorosłym życiu, sprzyja nadwadze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA