Ciemiączko - małe

Mój obecnie czteromiesięczny synek urodził się z miękkimi kośćmi pokrywy czaszki i ciemiączkiem 1x1 cm. Pediatra zapisał mu tabletkę Vigantoletten 1000 na dobę. Ostatnio trafiliśmy do innego lekarza, który zalecił odstawienie witaminy D3, mówiąc, że synek ma za małe ciemiączko. Jestem w kropce - podawać witaminę czy też nie. Jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiego zrośnięcia ciemiączka, a jakie miękkich kości czaszki? Czy ciemiączko 1x1 cm jest rzeczywiście za małe?

Miękkość kości czaszki stosunkowo rzadko, zwłaszcza w wieku Pani dziecka, świadczy o krzywicy. Jest to raczej kwestia urody, widocznie Pani synek ma taką urodę i już. Zresztą krzywicy towarzyszy z reguły wolniejsze zarastanie ciemienia.

Zbyt szybkie zarastanie ciemiączka nie jest dobre, gdyż w pewnych okolicznościach może prowadzić do nadciśnienia śródczaszkowego, a w konsekwencji - do uszkodzenia mózgu. Jednak według wiedzy medycznej oraz mojego doświadczenia ciemię o wymiarach 1x1 cm w wieku 4 miesięcy niekoniecznie jest zbyt małe i ta wielkość nie musi oznaczać, że zarasta ono przedwcześnie. Jeśli tylko obwód głowy Pani dziecka zwiększa się we właściwym tempie, to wszystko jest w porządku i nie ma co się tak bardzo zajmować wielkością ciemienia.

Osobiście sądzę, że bez wyników badań przemiany wapniowej nie ma uzasadnienia do odstawienia witaminy D. Całkowicie wstrzymać jej podawanie w pierwszym roku życia można tylko wtedy, jeśli w sposób nie budzący wątpliwości stwierdzi się przedawkowanie lub wykryje odpowiednimi badaniami nadwrażliwość dziecka na tę witaminę (a to bardzo rzadkie zjawisko).

Myślę więc, żeby powinna Pani podawać synkowi witaminę D, jednak w dawkach nie wyższych niż 400 jednostek na dobę - aby nie przyspieszać niepotrzebnie zarastania ciemienia.

Mój synek urodził się z ciemiączkiem 1 cm x 1 cm. Kończy trzy tygodnie i dziś właśnie pediatra powiedziała, że ma bardzo małe ciemiączko. Dlatego nam podawać witaminę D3, rzadziej niż dotąd - co dwa dni. Co Pan o tym sądzi? Czy trzeba zrobić dodatkowe badania? Jakie są konsekwencje zbyt małego ciemiączka?

Istotna jest nie tyle sama wielkość ciemiączka, ile tempo, w jakim powiększa się obwód głowy. Jeśli małe ciemię jest następstwem przedwczesnego zarastania szwów czaszkowych, to oczywiście konsekwencje mogą być istotne. Radziłbym jednak nie martwić się na wyrost, tylko zanim ciemię znacznie się zmniejszy, zrobić USG przezciemiączkowe, które pozwoli lekarzowi ocenić, czy nie ma przeszkód w rozwoju mózgu. Sam takie małe ciemiona widuję często i tylko wyjątkowo przyczyną jest jakaś choroba czy nieprawidłowość - z reguły to tylko uroda dziecka. Zasadą jest jednak w takich przypadkach zmniejszenie dawki witaminy D lub jej całkowite odstawienie.

Więcej o: