Reakcja na antybiotyk

Podczas choroby synek dostał antybiotyk (amoksycylinę). Po kilku dniach stosowania leku zaczął się dziwnie zachowywać - nie pozwalał się nikomu dotknąć, ubrać ani rozebrać, krzycząc, że go to boli. Przeraźliwie płakał, bał się jedzenia, picia, babci, dziadka i praktycznie wszystkiego dookoła. Zaczął się też załatwiać w majtki (korzysta z nocnika od dwóch miesięcy) i moczyć w nocy. Czy takie zachowanie mogło być wywołane działaniem ubocznym podanego leku? Na ulotce przeczytałam, że ten antybiotyk może czasem wpływać na układ nerwowy.

Zachowanie dziecka (jeśli już w tym czasie nie gorączkowało) mogło być spowodowane podawaniem antybiotyku, chociaż takie reakcje są niezwykle rzadkie (osobiście w całej mojej praktyce spotkałem się z tym tylko raz). Nie można też wykluczyć, że te objawy były spowodowane samą infekcją, a nie działaniem ubocznym leku, ale to z kolei wydaje mi się mniej prawdopodobne. Powinna Pani w przyszłości informować lekarza o tym, co zaszło, i o ile to będzie możliwe, unikać podawania małemu preparatów zawierających amoksycylinę (jest ich bardzo wiele i są powszechnie stosowane). Jeśli zaś chodzi o zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu, to wszystko na pewno wróci do normy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.