Wrodzona wada serca

Mój pięcioletni synek ma wrodzoną wadę serca - przerost trójpłatkowej zastawki aortalnej. Niestety, mało wiem na temat tej wady poza tym, że konieczna będzie operacja. Na czym ona polega i kiedy najlepiej ją przeprowadzić? Czy dziecko po takiej operacji może normalnie funkcjonować?

Wady zastawki aortalnej stanowią ok. 6% wszystkich wad wrodzonych serca u małych dzieci. Zwężenie zastawkowe polega najczęściej na zwężeniu ujścia aortalnego połączonego z zastawką dwupłatkową zamiast trójpłatkową. Wskazaniem do operacji jest zwykle zbyt duża różnica ciśnień (powyżej 60 mmHg w spoczynku) między komorą a aortą, a także częste omdlenia (to znak, że lewa komora jest przeciążona), niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, napady dławicy piersiowej (objawy jak w chorobie wieńcowej). Zabieg operacyjny polega na rozdzieleniu płatków zastawki. Bardzo często po 10-20 latach od pierwszej operacji konieczna jest druga. Niekiedy jednak to nie wystarcza i choremu trzeba wszczepić sztuczną zastawkę.

W zasadzie po korekcji wady można prowadzić normalny tryb życia, unikając tylko znacznych wysiłków, np. sportów wyczynowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.