Krwawienie z nosa

Niedawno mojemu dwuipółletniemu synkowi leciała krew z nosa. Wiem, że na pewno się nie uderzył, a jednak pod noskiem miał smugę krwi. Dlaczego tak się stało i czy można takim krwawieniom zaradzić? I jeszcze jedno - ile jajek może jadać tygodniowo dziecko w wieku mojego synka?

Krwawienie z nosa jest najczęściej spowodowane wysuszeniem śluzówek. Wysuszona śluzówka przegrody nosa jest bardzo wrażliwa na drobne uszkodzenia, zwłaszcza w miejscu tzw. splotu naczyniowego Kissellbacha. Większą skłonność do krwawień mają alergicy (bo u nich śluzówka jest stale przekrwiona wskutek zmian zapalnych) i dzieci, które dłubią w nosie (bo łatwo mogą się przy tym zadrapać). Czasami, ale dość rzadko, przyczyną tej dolegliwości są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Na razie radziłbym nawilżać i często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa synek, i dawać mu dużo pić. Jeśli jeszcze grzeją kaloryfery, warto je przykręcać, szczególnie na noc, by w mieszkaniu nie było zbyt gorąco, i jak najwięcej wychodzić na dwór. Dobrze jest również nawilżać śluzówkę nosa preparatami z wody morskiej lub soli fizjologicznej (Sterimar, Dalaber), a przegrodę delikatnie smarować na noc, np. Linomagiem.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to dziecko w wieku Pani synka może zjadać 3-4 jajka tygodniowo, nie wliczając w to potraw z dodatkiem jaj, takich jak makarony, naleśniki, omlety, ciasta itd.

Więcej o: