Który lek - pediatra radzi

Jednym z leków, który podaję mojej chorej dwuletniej córeczce, jest paracetamol. Sąsiadka, mająca dziecko w podobnym wieku, zawsze podaje mu ibuprofen. Twierdzi, że ten lek jest lepszy, bo ma szersze działanie. Czy można te leki stosować wymiennie i czy są jakieś choroby, przy których ibuprofen jest lepszy od paracetamolu?

Zasadniczymi wskazaniami do stosowania ibuprofenu są: gorączka (bez względu na jej przyczynę), bóle towarzyszące różnym infekcjom (zatok, gardła, ucha środkowego, dróg moczowych), bolesne ząbkowanie i bóle głowy. Poza działaniem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, ibuprofen ma także ważne, zwłaszcza w chorobach infekcyjnych, działanie przeciwzapalne. I właśnie z tego względu ma nieco szersze zastosowanie od paracetamolu, gdyż działa nie tylko objawowo, ale także przyczynowo - likwiduje stany zapalne. Ma też jeszcze jedną zaletę - działa aż przez 8 godzin, podczas gdy paracetamol musi być podawany co 4-6 godzin.

Ibuprofen nie powinno się go podawać przy skazach krwotocznych, nadwrażliwości na ibuprofen, w czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy niewydolności nerek i wątroby. Należy go również unikać w dychawicy oskrzelowej. Można go stosować już od 6. miesiąca życia dziecka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA