Fluor a krzywica

Ostatnio przeczytałam, że fluor obniża ilość wapnia w organizmie. Czy mogę podawać tabletki z fluorem moim dzieciom (4 lata i rok), które mają krzywicę i dostają duże dawki witaminy D3? Chciałabym uchronić dzieci przed próchnicą, ale boję się, że fluor może mieć wpływ na rozwój krzywicy.

Nie ma żadnego związku między podawaniem profilaktycznych dawek fluoru a krzywicą. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że krzywica prawie nie występuje w krajach, w których od wielu lat podaje się dzieciom fluor. Zastanawiam się, czy w przypadku Pani dzieci postawiono dobrą diagnozę (myślę o krzywicy). Wystąpienie krzywicy u czterolatka który otrzymuje duże dawki witaminy D3 wydaje mi się prawie niemożliwe, chyba że to niezwykle rzadki przypadek krzywicy witaminę D.

Myślę, że może Pani nadal podawać dzieciom fluor w odpowiednich dawkach. Radziłbym zrobić badanie polegające na oznaczeniu metabolitów witaminy D w surowicy krwi. Jeśli dziecko nie ma krzywicy, nie ma powodu, żeby podawać mu duże dawki tej witaminy. Proszę pamiętać, że jej przedawkowanie może prowadzić do nadciśnienia, zwapnień i wiotkości mięśniowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA