Tylko pierś

Wszystkie poradniki sugerują, by do 6. miesiąca karmić dziecko wyłącznie piersią. Jednak mój pediatra kazał podawać trzymiesięcznej córeczce herbatę z Vibovitem oraz sok z marchwi i jabłka. Kto ma rację? Kiedy powinnam zacząć wprowadzać do diety córki nowe produkty i jakie?

O ile wiem, zalecenia wszystkich poważnych gremiów naukowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że dziecko należy karmić wyłącznie piersią, o ile to tylko możliwe, do 6. miesiąca życia. W tym okresie, poza wyjątkowymi sytuacjami, takimi jak choroba, wysoka gorączka czy odwodnienie, nie ma potrzeby dopajać malucha ani podawać mu soków. Nie jest też wskazane wcześniejsze rozszerzanie jego diety kaszkami, owocami, warzywami czy zupkami.

Kiedy dziecko skończy pół roku, można stopniowo do jego diety wprowadzać nowe produkty, nie rezygnując z karmienia piersią aż do 9. miesiąca życia dziecka. Na początek dobre będzie tarte jabłko, papka z gotowanej marchewki i ziemniaka oraz bezglutenowe kaszki owocowe. Potem listę tę należy stopniowo poszerzać, pamiętając o tym, żeby gluten zacząć podawać nie wcześniej niż w 10. miesiącu życia, a produkty silnie alergizujące, np. przykład cytrusy, dopiero wtedy, gdy dziecko skończy rok.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.