Dysplazja - pediatra radzi

Synek miał 4 tygodnie, gdy wykryto u niego dysplazję fizjologiczną. Na czym polega dysplazja fizjologiczna i czy grozi jakimiś konsekwencjami? Teraz mały ma 7 miesięcy. Kiedy będę mogła stawiać Szymka na nóżki i uczyć chodzić? I jeszcze jedno: czy małe dzieci mogą chodzić w używanych butach?

"Dysplazja fizjologiczna" nie istnieje, bo dysplazja to nieprawidłowość, a fizjologia to norma. Dysplazja stawów biodrowych to wrodzona stawu biodrowego. Mówimy o niej, gdy staw biodrowy jest źle ukształtowany - główka kości udowej nie pasuje do panewki lub panewka jest zbyt płaska. Zdarza się to dość często, co dwudziesty noworodek ma wrodzoną dysplazję. Jeśli jest wcześnie wykryta i odpowiednio leczona, wszelkie nieprawidłowości w budowie stawu można naprawić.

Dziecka nie należy specjalnie stawiać na nóżkach ani zachęcać do nauki chodzenia. To dziecko, a nie rodzice, w naturalny sposób wybiera moment, kiedy zrobić pierwszy krok - gdy jego organizm dojrzeje do tej funkcji. Nie ma potrzeby przyspieszać tego procesu, chyba że dziecko jest opóźnione w rozwoju psychomotorycznym lub ma mózgowe porażenie dziecięce.

Jeśli chodzi o buty, to warto wziąć pod uwagę względy higieniczne, a także to, że każdy człowiek ma nieco inną nogę, inaczej chodzi i inaczej deformuje but. Lepiej jest, szczególnie małym dzieciom, kupować nowe buty.

Więcej o: