Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Istnieje podejrzenie, że moje pięciomiesięczne dziecko ma refluks. Dotychczas myślałam, że refluks wiąże się z cofaniem pokarmu, a nie moczu. Czy mógłby pan napisać kilka słów o tej chorobie?

To dwie zupełnie różne choroby. Refluks pęcherzowo-moczowodowy polega na tym, że w czasie oddawania moczu cofa się on z pęcherza moczowego do moczowodów. Spowodowane jest to wadą mechanizmu zastawkowego. Refluks sprzyja zakażeniom dróg moczowych i może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Częstą przyczyną refluksu u chłopców bywa obecność zastawki cewki moczowej, która u zdrowego dziecka nie występuje. Można ją usunąć podczas zabiegu cystoskopii i w ten sposób całkowicie wyleczyć chorobę.

U dziewczynek przyczyną tego schorzenia może być niekiedy zwężenie ujścia cewki moczowej - stan taki wymaga rozszerzania ujścia. Jeśli po roku nie będzie poprawy w leczeniu lub refluks się nasili, konieczny będzie zabieg. Może on polegać na wprowadzeniu cienkiej rurki do cewki moczowej i wstrzykiwaniu teflonu lub kolagenu w okolicę ujścia moczowodu do pęcherza lub na operacyjnym odtworzeniu prawidłowego ujścia moczowodu do pęcherza, tak by mocz nie cofał się z pęcherza do moczowodów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.